Międzynarodowy konkurs na stworzenie nowatorskiej w formie lalki teatralnej, zorganizuje w tym roku Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. Instytucja otrzymała na ten cel dotację z resortu kultury.
"Jeśli projekt się sprawdzi, będzie realizowany długofalowo - co roku lub co dwa lata" – zapowiedział w piątkowej rozmowie z PAP dyrektor teatru "Kubuś" Robert Drobniuch.
Ideą międzynarodowego konkursu na koncepcję i realizację lalki (figury, formy teatralnej) Animatus, jest poszukiwanie nowych form wyrazu w obszarze teatru lalek (skupionych wokół teatru lalek dla dorosłych), inspirowanie nowych trendów w lalkarstwie w Polsce i za granicą, wspieranie nowatorskich projektów indywidualnych i zespołowych oraz aktywizacja zawodowa absolwentów kierunków artystycznych.
"Zależy nam, aby odkrywać nowe formy lalkowe, z wykorzystaniem nowych materiałów, także nowych technik jak wirtualna rzeczywistość czy inne współczesne technologie" – dodał Drobniuch.
Konkurs zostanie ogłoszony w maju. Dyrektor "Kubusia" zaznaczył, że będzie rozpropagowany w partnerskich organizacjach międzynarodowych i w szkołach teatralnych na świecie.
Spośród nadesłanych koncepcji zostaną wybrane trzy. Jesienią ich autorzy będą realizowali pomysły w kieleckim teatrze. Lalki, które zostaną zrobione w ramach konkursu, nie będą dedykowane konkretnemu przedstawieniu. Finaliści rezultaty swoich prac pokażą w formie etiud w Kielcach oraz wybranych miastach w Polsce.
Realizacja projektu Animatus została dofinasowana dotacją - 63 tys. zł - z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uzyskaną w ramach programu "Teatr i taniec".
Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" założył w 1955 r. w Kielcach reżyser, aktor i pedagog, Stefan Karski. Początkowo teatr działał jako stowarzyszenie i funkcjonował objazdowo. W 1965 r. stał się instytucją państwową i otrzymał pierwsze pomieszczenia. Na własną scenę musiał czekać do 1992 r. W 2005 r. w siedzibie teatru otwarto pierwszą w Polsce Galerię Lalki Teatralnej.
"Kubuś" wystawia spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Repertuar jest oparty głównie na adaptacjach największych polskich i światowych utworów literackich, a także dramaturgii współczesnej.
Do realizacji swych przedsięwzięć "Kubuś" zaprasza wybitnych twórców z kraju i zagranicy. Realizuje też liczne projekty artystyczne i edukacyjne, często wspólnie z innymi placówkami kultury, szkołami, stowarzyszeniami czy fundacjami.
Teatr "Kubuś" funkcjonuje jako samorządowa instytucja kultury, której organizatorem jest Miasto Kielce. Wkrótce m.in. dzięki unijnemu wsparciu, teatr będzie miał nową siedzibę.(PAP)
Autor: Katarzyna Bańcer
ban/ rosa/