Kultura i sztuka po 1989 roku

27.11.2017

Teatr Muzyczny w Łodzi planuje atrakcje na Festiwal Off-Północna

Premierowy spektakl komediowy "Prawy do lewego" oraz organizowany po raz pierwszy Konkurs Piosenki Autorskiej im. Wojciecha Młynarskiego będą atrakcjami Festiwalu Małych Form Wokalno-Aktorskich Off-Północna, który odbędzie się w Teatrze Muzycznym w Łodzi w lutym.

Festiwal Off-Północna to przegląd małych form dramatyczno-muzycznych. Podczas drugiej edycji wydarzenia, którego celem jest promowanie niekomercyjnego repertuaru, a także teatru muzycznego i offowego, pokazane zostaną spektakle z całej Polski.

"Zaprezentujemy m.in. +Trololo - przesłanie najjaśniejsze+, który w tym roku zdobył I miejsce na Przeglądzie piosenki aktorskiej we Wrocławiu. To monodram oparty na tekstach hejtu z internetu. Będzie też m.in. przedstawienie z Teatru Nowego w Krakowie +Macabra Dolorosa+, spektakl +Straty/Nadmiary+ Grupy Nyskiej z Inowrocławia oraz +Wąż i ona+ Teatru Inni z Warszawy. Wydarzeniem nowym i dla nas najważniejszym będzie I Konkurs Piosenki Autorskiej im. Wojciecha Młynarskiego" - podkreślił Krzysztof Wawrzyniak z Teatru Muzycznego na konferencji prasowej w poniedziałek.

Do udziału w konkursie Teatr zaprasza przede wszystkim wyszkolonych aktorów i wokalistów w wieku od 19 do 30 lat. Z dziesięciu półfinalistów wytypowanych przez jury, w którego składzie znaleźli się m.in. Jacek Bończyk, Wojciech Kościelniak, Beata Olga Kowalska, Barbara Dziekan i Zbigniew Macias, wybrane zostaną trzy osoby, które zyskają szansę do zaprezentowania się publiczności w swoim własnym repertuarze.

Inną atrakcją, planowaną przez Teatr Muzyczny na najbliższy Festiwal Off-Północna, będzie własny spektakl premierowy "Prawy do lewego - lewacko-narodowa muzyczna komedia romantyczna".

"Ten dość długi tytuł to jednocześnie charakterystyka spektaklu. Porusza on - nie całkiem serio - problem podzielenia polskiego społeczeństwa. Uznałem, że ciekawe będzie zderzenie dwóch postaw; dwóch stron barykady - niekoniecznie w formie kłótni czy hejtu, z jakim stykamy się na co dzień. Sprawdzimy, czy jest możliwość, by obie strony się dogadały? I jakimi środkami to osiągnąć? Zależy mi, byśmy pamiętali, że po drugiej stronie konfliktu zawsze jest człowiek" - zaznaczył autor libretta Szymon Jachimek.

Według twórcy tekstu, spektakl ma mieć charakter "ciepły i uroczy w stylu popularnego kilkanaście lat temu amerykańskiego serialu +Przyjaciele+". W poniedziałek w Teatrze odbywał się drugi casting do tej produkcji.

"Spektakl będzie nietypowy pod względem muzycznym, ponieważ muzycy znajdą się na scenie, a jeden z nich wystąpi nawet w roli aktora. Skład zespołu będzie skromny, czteroosobowy, ale to także wynika z libretta, według którego czterech kolegów-muzyków po godzinach pracy wspólnie szlifuje swój warsztat muzyczny i jednocześnie zostaje zamieszanych w perypetie czterech bohaterów spektaklu" - podał autor muzyki do spektaklu Krzysztof Brzeziński

Pokaz przedpremierowy spektaklu "Prawy do lewego" zaplanowano na 7 lutego, premierę - już w trakcie Festiwalu - na 24 lutego. Festiwalowi Off-Północna towarzyszyć będą również warsztaty z teatru impro z udziałem Teatru Variete i Grupy Rafała Kmity, a także dyskusja panelowa "Piosenka aktorska dziś", w której uczestniczyc będą Wojciech Kościelniak i Jacek Bończyk.

Na finał Festiwalu przewidziano spektakl "Nasz portret. Piosenki Osieckiej, Kofty i Młynarskiego", połączony z występami laureatów konkursu. (PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL