Kultura i sztuka po 1989 roku

09.10.2018 aktualizacja 11.10.2018

Teatr Muzyczny w Łodzi planuje wystawienie musicalu „Miss Sajgon”

Teatr Muzyczny w Łodzi rozpoczął przygotowania do wystawienia musicalu „Miss Sajgon” - ogłosiła we wtorek dyrekcja sceny. Wkrótce odbędą się castingi do głównych ról, natomiast premierę zaplanowano na zakończenie sezonu artystycznego, w czerwcu przyszłego roku.

"Do tej pory premierę prezentowaliśmy zawsze na otwarcie sezonu, a w tym roku pokażemy ją na zakończenie. Wybraliśmy takie rozwiązanie, ponieważ wiele teatrów realizuje swoje premiery w tym samym czasie, jesienią, a my chcemy pozyskać do tego spektaklu najlepszych artystów w kraju. Premiera planowana jest na 8 czerwca, a jeszcze w tym tygodniu ogłosimy castingi do siedmiu głównych ról" - podkreślił dyrektor artystyczny Teatru Muzycznego Zbigniew Macias na konferencji poświęconej planowanemu spektaklowi.

Zdaniem Maciasa, który wyreżyseruje "Miss Sajgon", przedstawienie to niesie ze sobą ogromny ładunek emocjonalny, znacznie większy niż w ostatniej realizacji Muzycznego, czyli "Les Miserables". Reżyser przypomniał, że inspiracją dla musicalu była fotografia, którą zobaczył kompozytor dzieła Claude-Michel Schonberg - przedstawiała ona wietnamską matkę żegnającą się na lotnisku ze swoim dzieckiem, odlatującym do USA do swojego amerykańskiego ojca, weterana wojny wietnamskiej. W fabule "Miss Sajgon" wykorzystano także motyw z klasycznej opery Pucciniego "Madame Butterfly".

Zgodnie z umową zawartą z agencją MTI Teatr Muzyczny uzyskał prawo do wystawienia 70 spektakli "Miss Sajgon" we ciągu dwóch lat. Za kierownictwo muzyczne odpowiedzialny będzie Maciej Pawłowski, za scenografię - Grzegorz Policiński, kostiumy zaprojektuje Anna Chadaj, a ruch sceniczny - Emil Wesołowski.

Światowa prapremiera musicalu odbyła się w 1989 r. w londyńskim Theatre Royal. Dzieło zdobyło liczne nagrody teatralne, m.in. w 1991 r. trzy nagrody Tony. W Polsce po raz pierwszy wystawiono je w Teatrze Muzycznym "Roma" w Warszawie w 2000 r. Jak zapowiedzieli realizatorzy, łódzka wersja będzie się różnić od polskiej prapremiery, zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w 2014 r. przez producenta Camerona Mackintosha, który z okazji 25-lecia "Miss Sajgon" przygotował spektakl w odświeżonej wersji i z nową instrumentacją. (PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL