Kultura i sztuka 1945-1989

22.12.2018

Teatr Nowy w Łodzi rozpoczął tworzenie cyfrowego archiwum

„Święto Winkelrida” w reż. Kazimierza Dejmka w Teatrze Nowym w Łodzi. 1956 r. Źródło: CBN Polona „Święto Winkelrida” w reż. Kazimierza Dejmka w Teatrze Nowym w Łodzi. 1956 r. Źródło: CBN Polona

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi tworzy cyfrowe archiwum. Digitalizację rozpoczął od materiałów z lat 40. i 50. ub. wieku. Cyfryzacja zbiega się z 70-leciem teatru, które przypada na 2019 rok.

Dyrektor placówki Krzysztof Dudek w rozmowie z PAP podkreślił, że Nowy posiada największe, a na pewno jedno z największych archiwów teatralnych w Polsce, w którym znajdują się obiekty od momentu powstania teatru aż do współczesności.

Od 1949 roku gromadzona jest dokumentacja działalności placówki. W archiwum przechowywane są materiały dotyczące wszystkich premier - fotosy, zapisy dźwiękowe i filmowe ze spektakli, partytury muzyki teatralnej, egzemplarze sceniczne sztuk, nagrody, dyplomy, plakaty, afisze, biogramy aktorów i dyrektorów, którzy pracowali w teatrze, a także elementy scenografii.

Jak mówił, cyfryzacja zbiega się z 70-leciem teatru, które będzie obchodzone w przyszłym roku. Udostępnieniem tych zasobów placówka inauguruje obchody. Przyznał, że na projekt Teatr Nowy otrzymał 40 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, choć wnioskowano o pół miliona złotych.

Jak wyjaśnił, wobec zbliżającego się jubileuszu cyfryzację archiwum rozpoczęto od źródeł, czyli materiałów z lat 40. i 50. ub. wieku. Do tej pory udało się zdigitalizować prawie 200 eksponatów. Są to m.in. zdjęcia, plakaty, recenzje, egzemplarze sceniczne sztuk często z odręcznymi notatkami. Wszystko udostępnione będzie na stronie internetowej Teatru Nowego. Dyrektor chciałby, aby to archiwum "nie było martwe". Ma nadzieję, że zawarte w nim informacje będą materiałem do prac naukowych. Teatr planuje np. ogłosić konkurs na pracę magisterską opartą na tych dokumentach.

Przy tworzeniu cyfrowego archiwum teatru współpracowała Katarzyna Mańko - stażystka w Nowym. Przyznała, że to żmudna, ale ciekawa praca, bo czasami można odkryć wiele nowych informacji, skonfrontować z nimi swoją wiedzę. Zwróciła uwagę, iż wielu osobom, to "klasyczne archiwum" kojarzy się z regałami, teczkami i najnudniejszym miejscem w teatrze. "Tymczasem, to nie jest miejsce, gdzie zbiera się tylko kurz. To miejsce, gdzie kryją się ludzkie historie". Jak mówiła, jej praca polega m.in. na przeglądaniu materiałów, wybieraniu najciekawszych i ich opisywaniu.

Teatr Nowy w Łodzi zainaugurował swoją działalność w 1949 roku. Jego współtwórcą i pierwszym dyrektorem był Kazimierz Dejmek. Na inaugurację zaprezentowano "Brygadę szlifierza Karhana" Vaska Kani. Dejmek szefował placówce trzykrotnie - w latach 1949-1961, 1975-1979 oraz przez kilka miesięcy roku 2002. 31 grudnia 2002 roku zmarł. W styczniu 2008 roku został patronem łódzkiej placówki. (PAP)

autor: Jacek Walczak

jaw/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL