Wystawę plakatów Tadeusza Piechury, promocję nowego rocznika teatralnego oraz prezentację "Wariacji teatralnych" Andrzeja Żarneckiego przygotował na sobotni wieczór łódzki Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka z okazji swoich 62. urodzin.
Jak poinformowała PAP Agnieszka Cytacka z Teatru Nowego prezentowane plakaty, które będzie można oglądać na foyer Dużej Sali, związane są z kulturalnymi wydarzeniami odbywającymi się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat w Łodzi. Kilka z nich dotyczy także imprez organizowanych w "Nowym".
Przypomniała, że plakaty Tadeusza Piechury, "operują często motywami figur geometrycznych, odwołują się do symetrii i utrzymane są zazwyczaj w tonacji czarno-białej". Ich autor to laureat wielu nagród na polskich i międzynarodowych przeglądach plakatu. Zajmuje się też fotografią i projektowaniem znaków graficznych.
Teatr Nowy w Łodzi zainaugurował swoją działalność w 1949 roku. Jego współtwórcą i pierwszym dyrektorem był Kazimierz Dejmek. Na inaugurację zaprezentowano "Brygadę szlifierza Karhana" Vaska Kani (...) Na deskach Teatru Nowego prezentowano ważne spektakle podejmujące problematykę moralną i polityczną, m.in. "Święto Winkelrida" (1956), "Ciemności kryją ziemię" (1957), dramat staropolski (np. "Historyję o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" - 1961), szereg dramatów współczesnych, m.in. "Operetkę" Witolda Gombrowicza (polska premiera)
W ramach urodzinowych imprez przygotowano również promocję nowego rocznika teatralnego dokumentującego wydarzenia artystyczne, które odbyły się w Teatrze Nowym w sezonie 2010/2011.
Jak informuje Cytacka, w roczniku można znaleźć m.in. szczegółową dokumentację przedstawień premierowych takich jak: "Kto nie ma, nie płaci" Dario Fo w reż. Piotra Bikonta i "Mord" Hanocha Levina w reż. Norberta Rakowskiego. Rocznik opisuje także imprezy festiwalowe, np. "Przyjaciele Nowego wychodzą na ulice", występy gościnne, jak również odbywające się w Nowym wydarzenia okołoteatralne m.in. cykl spotkań "Mała Literacka" oraz projekty edukacyjne.
Na Małej Sali zaprezentowane zostaną "Wariacje teatralne" Andrzeja Żarneckiego - aktora filmowego i teatralnego, reżysera, pedagoga. Przez wiele lat związany był z Teatrem Nowym. W 1999 roku opublikował "Sonety", cykl utworów lirycznych odnoszących się do jego własnych scenicznych doświadczeń.
Jego najnowsza książka „Wariacje teatralne” to kontynuacja tego cyklu. Wiele sonetów dotyczy wspomnień Żarneckiego z okresu pracy w Teatrze Nowym i przyjaźni z Kazimierzem Dejmkiem. Sonetom Żarneckiego towarzyszą ilustracje – wyklejanki oraz projekty kostiumów i dekoracji – znanego malarza i scenografa, Krzysztofa Pankiewicza.
Teatr Nowy w Łodzi zainaugurował swoją działalność w 1949 roku. Jego współtwórcą i pierwszym dyrektorem był Kazimierz Dejmek. Na inaugurację zaprezentowano "Brygadę szlifierza Karhana" Vaska Kani.
Wizerunek teatru wiążą się nierozerwalnie z osobą Kazimierza Dejmka, który szefował placówce trzykrotnie - w latach 1949-1961, 1975-1979 oraz przez kilka miesięcy roku 2002. 31 grudnia 2002 roku Dejmek zmarł.
Na deskach Teatru Nowego prezentowano ważne spektakle podejmujące problematykę moralną i polityczną, m.in. "Święto Winkelrida" (1956), "Ciemności kryją ziemię" (1957), dramat staropolski (np. "Historyję o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" - 1961), szereg dramatów współczesnych, m.in. "Operetkę" Witolda Gombrowicza (polska premiera). (PAP)
jaw/ dym/