Kultura i sztuka po 1989 roku

10.11.2017

Teatry z Polski i Litwy przygotowały dwujęzyczny spektakl

Białostocki Teatr Lalek i Wileński Teatr Kameralny przygotowały dwujęzyczny spektakl „Ony”, opracowany w języku polskim i litewskim. To pierwsze takie doświadczenie dla obu teatrów – zaznaczono podczas konferencji prasowej w piątek w Wilnie.

Premiera spektaklu, którego reżyserami są dyrektor białostockiego teatru Jacek Malinowski i litewska reżyser Agne Suklodaite, odbędzie się w Wilnie o godz. 12 w sobotę.

Jak poinformował Malinowski, przedstawienie ma aż trzy wersje językowe: polską, litewską i polsko-litewską.

„Ten spektakl będzie mógł działać autonomicznie na Litwie i w Polsce w krajowych zespołach, a w sytuacjach szczególnych, takich jak teraz, kiedy finalizujemy ten projekt, pokażemy go w wersji dwujęzycznej” - powiedział reżyser.

Dwujęzyczna wersja przedstawienia będzie też jego wersją festiwalową. Na festiwalach – jak zaznaczył reżyser - "można taką zjawiskową pracę zaprezentować i udowodnić, że w taki sposób również można budować teatr".

"W tym projekcie zależy nam, żeby zderzyć dwa języki państw ze sobą sąsiadujących, zobaczyć, jak aktorzy niosą ze sobą ten sam temat, w tej samej plastyce, z tą samą muzyką, ale jednak nieco inaczej, bo nasze wrażliwości są jednak inne" - dodał Malinowski.

Dwujęzyczny spektakl „Ony” według tekstu polskiej dramaturg Marty Guśniowskiej został przygotowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy wsparciu Instytutu Polskiego w Wilnie w ramach międzynarodowego przedsięwzięcia "Deus Ex Machina" - promującego polską sztukę teatralną oraz litewskie teatry.

"Ony" jest spektaklem dla dzieci od 10. roku życia, młodzieży i dorosłych. Tytułowy bohater pochodzi z rozbitej rodziny. Wychowują go krewni, potem trafia do domu dziecka, skąd ucieka, i stara się odnaleźć swoją tożsamość. Przeżywa różne przygody, szuka ojca, by na nowo zjednoczyć rodzinę, a w ostatnich scenach jest już dojrzałym człowiekiem. "Deus Ex Machina" to wspólne przedstawienie, ale też warsztaty, spotkania edukacyjne, gra planszowa o głównym bohaterze spektaklu i wystawa zdjęć teatralnych wykonanych w technologii 3D.

Pierwsze przedstawienia "Onego" odbędą się w sobotę i w niedzielę w Wilnie. W następnych dniach spektakl zostanie zaprezentowany w Kownie i Kłajpedzie. Pierwsze pokazy w Białymstoku zaplanowano na 25 i 26 listopada.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ akl/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL