„Znowu czytam” – pod takim hasłem odbywa się w tym roku akcja Czytaj PL, w ramach której na platformie Woblink udostępniono do pobrania 12 nowości książkowych popularnych autorów. Akcja potrwa do końca listopada.
Rok temu, w rekordowej edycji Czytaj PL 2019, ponad 50 tys. pobrało książki w sumie ponad 130 tys. razy. W tym roku w aplikacji Woblink udostępnianych jest 12 nowych tytułów popularnych autorów, m.in. Dominiki Słowik, Mariusza Szczygła, Jakuba Małeckiego, Mikołaja Łozińskiego i Remigiusza Mroza. Czytaj PL wystartowała 2 listopada i potrwa cały miesiąc - poinformowano na wtorkowej konferencji prasowej.
W dotychczasowych akcjach, Czytaj PL dotarło z najlepszymi książkami na wszystkie kontynenty świata, do 14 krajów i blisko tysiąca miejscowości w Polsce. Rokrocznie angażują się w nią miłośnicy literatury, autorzy, ambasadorzy akcji z liceów oraz włodarze miast i instytucje, którym szczególnie bliskie jest promowanie czytelnictwa. "W 2020 r. akcja opanuje internet, docierając do setek tysięcy czytelników skupionych wokół popularnych serwisów oraz fanpejdży i grup w mediach społecznościowych. Idea tegorocznej odsłony przekornie odwołuje się do przymusu czytania – przy użyciu hasła +znowu czytam+ organizatorzy pokazują, że książki można chłonąć w każdej sytuacji" - zapowiadają organizatorzy. Podobnie jak w poprzednich latach Czytaj PL towarzyszy akcja "Upoluj swoją książkę" firmowana przez Instytut Książki, która ma swoich ambasadorów wśród uczniów szkół średnich z całej Polski.
W ramach Czytaj PL 12 tytułów dostępnych jest za darmo w formie e-booków, a dodatkowo 10 z nich – w wersji audiobooków. W tym roku będą to książki: "Zimowla" Dominiki Słowik, "Horyzont" Jakuba Małeckiego "Stramer" Mikołaja Łozińskiego, "Czarne morze" Karoliny Macios, "Zadra" Roberta Małeckiego, "Topiel" Jakuba Ćwieka, "Głosy z zaświatów" Remigiusza Mroza, "Nie ma" Mariusza Szczygła, "Historia bez cenzury 5. I straszno, i śmieszno – PRL" Wojtka Drewniaka, "Strażnik" Pauliny Hendel oraz dwie zagraniczne pozycje - poradnik Stefanie Stahl "Kochaj najlepiej jak potrafisz" oraz "O czasie i wodzie", rozpisana na wiele głosów opowieść, w której islandzki pisarz i poeta Andri Snaer Magnason łączy esej z reportażem.
W tym roku wprowadzono jeszcze jedną nowość – wszystkie tytuły będą dostępne także w wersji na czytniki.
Akcja Czytaj PL organizowana jest od 2013 roku - kiedy to Kraków otrzymał tytuł Miasta Literatury UNESCO - przez Krakowskie Biuro Festiwalowe (KBF), w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Aby wziąć udział w tegorocznej akcji, trzeba pobrać bezpłatną aplikację Woblink z App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL. Po zeskanowaniu kodu QR zyskuje się dostęp do 12 bezpłatnych tytułów do czytania i słuchania.(PAP)
autor: Agata Szwedowicz
aszw/ pat/