Kultura i sztuka po 1989 roku

29.11.2019

Tomasz Łęcki dyrektorem Muzeum Narodowego w Poznaniu

Minister kultury Piotr Gliński powołał na stanowisko dyrektora Muzeum Narodowego w Poznaniu Tomasza Łęckiego. Jego trzyletnia kadencja rozpocznie się 1 grudnia. Łęcki nominację odebrał z rąk dyrektora generalnego MKiDN Jarosława Czuby.

Zastąpi on na tym stanowisku pełniącego obowiązki dyrektora dr. Adama Soćkę, który w grudniu 2018 r. przejął pełnienie obowiązków dyrektora muzeum po przejściu na emeryturę prof. UAM dr. hab. Wojciecha Suchockiego.

Łęcki jest historykiem, od 2015 r. pełni funkcję dyrektora Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, wyróżnionego w plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku 2017. W latach 1998-2014 był burmistrzem Miasta i Gminy Murowana Goślina.

"Aktywnie działa na rzecz organizacji pozarządowych, był m.in. wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski (2003-2011)" - napisano na stronie resortu kultury.

Dodano, że Łęcki jest inicjatorem i założycielem Stowarzyszenia Dzieje (od 2007 r.). W latach 2009-2012 był członkiem Zarządu Stowarzyszenia Metropolia w Poznaniu, członkiem Rady Naukowej Centrum Badań Metropolitalnych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest twórcą Parku Dzieje (rodzinny park rozrywki) oraz warsztatów umiejętności – Akademia Parku Dzieje.

Łęcki został odznaczony m.in. Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości oraz Nagrodą Świadek Historii.

Jego trzyletnia kadencja rozpocznie się 1 grudnia 2019 r. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ itm/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL