Tomasz Różycki został laureatem 11. Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za tom poetycki „Ręka pszczelarza”. Wyniki konkursu ogłoszono w sobotę podczas uroczystej gali w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
"Pisze o sobie, a jednak pisze o otaczającym świecie tu i teraz. Jest to świat pandemii i zarazy, ale również czas uchodźców oraz bezdomnych. Posługuje się i wyobraźnią, i wiedzą. Kieruje się wrażliwością oraz intuicją, ale także głęboką wiarą w sens racjonalnego poznania. Tyle tylko, że niekiedy nie wie, nie jest pewny i wówczas nie kryje tego, przyznaje się, że nie wie. Zadaje sobie pytania. Nie tylko sobie, bo przecież także innym. Bywa, że udziela odpowiedzi" - wygłosił w laudacji przed wręczeniem nagrody poeta Janusz Drzewucki.
W tym roku do konkursu wyróżniającego najlepszą książkę poetycką wydaną w roku poprzednim nominowanych było pięć tytułów - oprócz "Ręki pszczelarza", były to również: "Pustko" Macieja Bobuli, "gościć sójki" Stanisławy Kaliny Jaglarz, "Miłość" Kamili Janiak oraz "Teoria powtórzeń" Jadwigi Maliny. Książki te zostały wybrane spośród łącznie 255 zgłoszonych pozycji.
"W wierszach Różyckiego jest wszystko: kultura wysoka i margines społeczny, powaga, ironia i autoironia, poetycka sugestywność metafor i dramatyczna jednoznaczność imion ludzi, uczone aluzje i konkretność codziennych spraw w trudnych czasach. To wielka lekcja polskiej szkoły poetyckiej: stworzyć z materii cierpienia rzecz – w tym przypadku miód poezji. Pamiętając, że za słodyczą kryje się niemy lament pszczół" - napisał o zwycięskiej książce Andrea Ceccherelli, członek kapituły Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
Tomasz Różycki (1969) jest laureatem m.in. nagrody „Czasu Kultury” (1994) i Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych (2002), nominowany do Paszportu „Polityki” (2002) i Nagrody Literackiej Gdynia (2015). Redagował artzin „Już Jest Jutro” (1990–1994) i dwutygodnik literacki „Nowy Nurt” (1994–1996), prowadził dział polskiej prozy w Wydawnictwie W.A.B. (2005–2013). Redaktor naczelny Wydawnictwa Ossolineum (2015–2020). Obecnie redaktor w wydawnictwie Filtry.
Nagroda im. Wisławy Szymborskiej ma charakter międzynarodowy; przyznawana jest w dwóch kategoriach: co roku za książkę poetycką napisaną w języku polskim wydaną w roku poprzedzającym, a co dwa lata - za książkę tłumaczoną z języka obcego. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Wisławy Szymborskiej.(PAP)
autorka: Julia Kalęba
juka/ pad/