Kultura i sztuka po 1989 roku

25.10.2019

Toni Servillo zaprezentował opowiadanie G. Herlinga-Grudzińskiego

Toni Servillo. Fot. PAP/EPA Toni Servillo. Fot. PAP/EPA

Wybitny włoski aktor Toni Servillo zaprezentował w piątek w Neapolu opowiadanie Gustawa Herlinga-Grudzińskiego „Podzwonne dla dzwonnika”. Wydarzenie to odbyło się w ramach festiwalu twórczości polskiego pisarza.

Pochodzący z okolic Neapolu Servillo, odtwórca wielu głośnych ról w najlepszych włoskich filmach ostatnich lat, w tym w oscarowym "Wielkim pięknie" Paolo Sorrentino, jest - jak się okazało - miłośnikiem twórczości Herlinga-Grudzińskiego. Właśnie to sprawiło, że niezwykle popularny artysta przyjął zaproszenie organizatora festiwalu Napoli di Herling, czyli Instytutu Polskiego z Rzymu.

CZYTAJ TAKŻE

Wieczór odbył się w neapolitańskiej bazylice Santa Chiara, uważanej przez pisarza za jeden z najpiękniejszych kościołów we Włoszech i wielokrotnie wspominanej w opowiadaniu. Interpretacji w wykonaniu Toniego Servillo wysłuchali włoscy poloniści, studenci polonistyki z całych Włoch, znawcy twórczości autora "Innego świata" i liczni mieszkańcy Neapolu - miłośnicy talentu aktora.

Jak powiedział PAP autor adaptacji opowiadania Stefano de Matteis z uniwersytetu Roma Tre, Servillo specjalnie zmienił swój program zajęć, by wziąć udział w wieczorze w bazylice, co jak podkreślił, jest specjalnym gestem wobec rodziny i przyjaciół Herlinga-Grudzińskiego oraz wyrazem uznania dla jego twórczości.

Z Neapolu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ zm/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL