Kultura i sztuka po 1989 roku

17.12.2015 aktualizacja 19.07.2016

Toruń: Wacław Kuczma dyrektorem Centrum Sztuki Współczesnej

Wacław Kuczma, kierujący przez ostatnie 13 lat Galerią Miejską BWA w Bydgoszczy, objął stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu - poinformowała w czwartek rzeczniczka toruńskiego magistratu Aleksandra Iżycka.

Kuczma został powołany przez prezydenta Torunia Michała Zaleskiego spośród trzech kandydatów, pomimo braku zgody poprzedniej szefowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzaty Omilanowskiej.

CSW jest instytucją wspólną resortu, województwa i miasta. Wcześniej prezydent miasta wybrał Kuczmę spośród trzech uczestników konkursu, którzy w trzyetapowym postępowaniu zdobyli najwięcej punktów.

W ocenie MKiDN zwycięzcą konkursu powinna być osoba, która uzyskała największą liczbę głosów, a jeden z kandydatów otrzymał więcej głosów niż Kuczma.

Prezydent Zaleski, kiedy 28 października ogłosił wybór dyrektora CSW, oświadczył, że postąpił zgodnie z regulaminem konkursu. Podkreślił też, że przy wyborze kierował sie trzema przesłankami: przygotowaniem twórczym, doświadczeniem w kierowaniu dużą placówką zajmującą się sztuką i doświadczeniem w zakresie edukacji, a Kuczma spełniał wszystkie te wymogi.

Nowy dyrektor CSW ma 59 lat. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa i Grafiki Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku; dyplom uzyskał w pracowni malarstwa prof. Kazimierza Śramkiewicza.

Kuczma od 2003 r. był dyrektorem Galerii Pomorskiej BWA, gdzie zorganizował 265 wystaw i 140 prezentacji sztuki efemerycznej, kilkadziesiąt pokazów filmowych i spotkań z artystami. Doprowadził do wystawienia prac takich twórców, jak: Pablo Picasso, Salvador Dalii, Marc Chagall, Any Warhol i Ryszard Horowitz. Przygotował też dwie edycje wystaw malarstwa polskiego "Nowe Tendencje" i trzy edycje wystaw artystów województwa kujawsko-pomorskiego "Polygonum".

W latach 1993-2003 był prezesem Stowarzyszenia Artystycznego Wieża Ciśnień w Bydgoszczy. W latach 1998-2014 wykładał projektowanie graficzne i historię sztuki w bydgoskiej filii Wyższej Szkoły Informatyki i Umiejętności w Łodzi. Do 2012 r. związany jest z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy, gdzie od początku wykłada przedmiot kształtowanie przestrzenie i od tego roku malarstwo. W przeszłości był też nauczycielem w szkole podstawowej, liceum i pałacu młodzieży.

Kuczma posiada bogaty dorobek artystyczny m.in. w dziedzinie malarstwa i performance. Jest laureatem licznych nagród krajowych i zagranicznych. (PAP)

rau/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL