Zespół Nga Puna o Waiorea, kultywujący tradycyjne tańce i śpiewy Maorysów, rdzennych mieszkańców Nowej Zelandii, będzie jedną z gwiazd rozpoczynającego się we wtorek w Płocku międzynarodowego Vistula Folk Festival. To szósta edycja tej imprezy.
W trakcie tegorocznej odsłony Vistula Folk Festival, która potrwa do niedzieli, wystąpią folklorystyczne grupy z Meksyku, Rosji, Serbii i Węgier. Atrakcją wydarzenia będzie możliwość nauki maoryskiego tańca haka wraz z zespołem z Nowej Zelandii.
Nga Puna o Waiorea, czyli Western Springs College, to grupa folklorystyczna z zespołu szkół średnich ASB Secondary Schools Polyfest w Auckland, istniejąca od blisko 25 lat. Zespół jest laureatem wielu nowozelandzkich konkursów i festiwali, w tym w latach 2013-14 Te Ahurea Tino Rangatiratanga Competition.
„Kolejna, szósta już edycja Vistula Folk Festival to znowu wyjątkowi goście, którzy przyjeżdżają do Płocka z całego świata” – powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. „Staramy się by każda następna edycja festiwalu była co najmniej tak dobra, jak poprzednia lub jeszcze lepsza” – dodał dyrektor imprezy Piotr Onyszko.
Powitanie i prezentacja zespołów goszczących w tym roku na Vistula Folk Festival odbędzie się we wtorek na płockim Starym Rynku. Występy inaugurujące oficjalnie imprezę zaplanowano na środę w Parku Północnym. Nowością festiwalu będzie nauka tańca ludowego, w której będzie mógł wziąć udział każdy chętny – w czwartek będzie to haka wykonywana wraz z zespołem z Nowej Zelandii. W piątek zespół Wowa z Charkowa zorganizuje potańcówkę przed płockim Ratuszem. A w sobotę, w płockim amfiteatrze nad Wisłą, odbędzie się koncert galowy festiwalu.
Obecna edycja Vistula Folk Festival zakończy się w niedzielę uroczystą mszą świętą w płockiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z udziałem zespołów uczestniczących w festiwalu. Finałem będzie taneczna parada grup folklorystycznych ulicami miasta.
Ambasadorem tegorocznego Vistula Folk Festival są finalistka konkursu Miss Polski 2017 Natalia Kowalczyk oraz płocki Zespół Pieśni i Tańca „Wisła”. Grupa ta także zaprezentuje się podczas odbywających się w tym roku festiwalowych koncertów. „Udział w festiwalu to zdobywanie doświadczeń, ale też poznawanie ludzi i zawieranie przyjaźni na lata” - powiedziała Anna Pytlas z zespołu Pieśni i Tańca „Wisła”.
Vistula Folk Festival w Płocku jest najstarszym w Polsce festiwalem folklorystycznym. W obecnej formule nawiązuje on do organizowanego w tym mieście w latach 1967-80 Ogólnopolskiego Festiwalu Folkloru i Sztuki Ludowej. Reaktywowana w 2012 r. impreza z nową już nazwą otrzymała dwa lata później certyfikat Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej - Conseil International des Organisations de Festivals de Folklore et d'Art Traditionnels (CIOFF).
CIOFF to powołana we Francji w 1970 r. organizacja, która przyznaje prestiżowe wyróżnienia wysoko ocenianym imprezom i zespołom folklorystycznym z całego świata.
W 2016 r. podczas Vistula Folk Festival wystąpiły zespoły z Hiszpanii, Indonezji, Ukrainy i Słowacji. Rok wcześniej gwiazdami folkowej imprezy były m.in. 26-osobowa grupa Trim The Velvet, kultywująca tradycje irlandzkiego tańca i śpiewu oraz egzotyczny zespół Sawsiri Dance Academy, pielęgnujący taneczne obrzędy ludowe ze Sri Lanki. Gośćmi festiwalu od chwili jego reaktywowania byli także wykonawcy z Białorusi, Cypru, Dagestanu, Gruzji, Łotwy, Rumunii i Tajwanu.(PAP)
mb/