Rysunki, szkice, projekty techniczne i wizualizacje pomysłów reżysera, operatora i twórcy multimedialnego Zbigniewa Rybczyńskiego można od wtorku oglądać w Galerii Bielskiej BWA na wystawie „Traktat o obrazie”.
„To są moje różne szkice konieczne do realizacji filmu. (…) Zależy mi, aby w ten sposób pokazać, jak dużo można zrobić dzięki współczesnej technologii. Namawiam młode pokolenie, żeby poznawało język komputerowy i uczestniczyło w rozwoju technologicznym. Symbioza nauki i sztuki jest koniecznością” – powiedział PAP filmowiec.
Zdaniem dyrektor galerii Agaty Smalcerz, eksponowane prace wskazują, że są bardziej dziełem naukowca niż artysty. Filmowiec zaznaczył, że nie uważa się za artystę. „Nie uważam się też za naukowca. Brakuje mi czegoś; porządnego wykształcenia naukowego. Jestem +between+, jestem +pomiędzy+ nauką i sztuką” - powiedział PAP.
Wystawa „Traktat o obrazie", którą przygotowało Centrum Sztuki WRO, to kilkaset prac na papierze oraz cztery wielkoformatowe obrazy. Towarzyszą im filmy artysty, w tym „Tango", które przyniosło mu w 1983 roku statuetkę Oscara. W bielskiej galerii będzie można ją oglądać.
Zbigniew Rybczyński urodził się w 1949 roku w Łodzi. Jest absolwentem wydziału operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Debiutował w Se-Ma-Forze w 1973 roku filmem „Plamuz". Był to jeden z pierwszych w Polsce animowanych teledysków muzycznych ze Zbigniewem Namysłowskim w roli głównej.
Jest autorem wielu oryginalnych rozwiązań w sferze obrazu elektronicznego, a jego technika łączenia wielowarstwowych obrazów uzyskała amerykańskie patenty. Jako pierwszy wykorzystywał obraz wysokiej rozdzielczości HDTV.
Z Polski wyemigrował w 1982 roku - na krótko do Austrii, a później do Stanów Zjednoczonych. Był wielokrotnie nagradzany. Oprócz Oscara otrzymał m.in. nagrodę Emmy i Prix Italia za „Orkiestrę" oraz The Golden Gate Award za „Kafkę". Obsypany nagrodami został jego teledysk do utworu „Imagine" Johna Lennona. Do kraju wrócił w 2009 roku. W latach 2009-2013 tworzył wrocławskie Centrum Technologii Audiowizualnych. (PAP)
szf/ agz/