Inne

01.05.2013 aktualizacja 19.07.2016

Transmisja spektaklu Konstantina Bogomołowa - z Moskwy do Warszawy

Spektakl "Idealny Mąż. Komedia” Konstantina Bogomołowa transmitowany będzie 17 maja na żywo z Moskiewskiego Teatru Artystycznego (MChT) im. Czechowa do Teatru Dramatycznego w Warszawie. Przedstawienie otworzy festiwal "Da! Da! Da!".

"Będzie to pierwsza tego typu międzynarodowa transmisja spektaklu dramatycznego w Polsce" - zwróciła uwagę rzeczniczka Instytutu Adama Mickiewicza Magdalena Mich.

Instytut, wspólnie z organizatorami rosyjskiego festiwalu teatralnego Złota Maska, przygotowuje festiwal "Da! Da! Da! Współczesny teatr, dramat i performans z Rosji".

Najnowszy spektakl Konstantina Bogomołowa miał premierę w lutym br. i już został przez wielu krytyków okrzyknięty najważniejszym spektaklem ostatnich dziesięcioleci w Rosji.

Najnowszy spektakl Konstantina Bogomołowa miał premierę w lutym br. i już został przez wielu krytyków okrzyknięty najważniejszym spektaklem ostatnich dziesięcioleci w Rosji.

"Transmisja w Warszawie to unikalna okazja do zobaczenia +Idealnego męża+, na którego w Moskwie bilety na wszystkie spektakle tego sezonu zostały już dawno wyprzedane" - zwróciła uwagę Mich.

W "Idealnym mężu" Bogomołow stworzył portret społeczeństwa rosyjskiego, proponując widzom historię miłości Lorda - gwiazdy rosyjskiej pieśni biesiadnej (byłego najemnego zabójcy, który zamordował Kennediego, Johna Lennona oraz Versacego) oraz ministra wyrobów gumowych Roberta Tiernowa. Reżyser nie oszczędza w spektaklu nikogo - biznesmenów, urzędników, inteligentów, oligarchów, moskiewskiej elity (Władimir Putin pojawia się w postaci Doriana Graya), a nawet cerkwi prawosławnej - jeden z głównych bohaterów, ojciec Artemij, przekształca się w Mefistofelesa.

Podczas oficjalnego otwarcia festiwalu 17 maja zaplanowano również pierwsze koncerty i spotkania w Klubie Festiwalowym we foyer Teatru Studio.

Są też zmiany w programie festiwalu. "Lód" wg powieści Włamidira Sorokina w reż. Bogomołowa, który pierwotnie miał otwierać festiwal zobaczymy w sezonie 2013/2014. Premiera spektaklu w Teatrze Narodowym została przesunięta - jak poinformowali organizatorzy - "ze względów artystycznych".

Festiwal "Da! Da! Da!" wpisuje się także w tegoroczną Noc Muzeów. 18 maja na dziedzińcu Instytutu Adama Mickiewicza zagrają zespoły rosyjskie - Translola oraz NOM.

Szczegółowy program festiwalu zostanie ogłoszony w Warszawie 16 maja w Teatrze Studio. Festiwalowa strona to www.dadada.culture.pl. (PAP)

agz/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL