Autorzy projektów dotyczących świętowania, jego odkrywania i popularyzacji w wymiarze lokalnym czy narodowym; mogą zgłaszać swoje propozycje na Ogólnopolską Giełdę Projektów "Animacja + świętowanie", która odbędzie się w Białymstoku w październiku.
Ogólnopolska Giełda Projektów to coroczne spotkanie animatorów i praktyków kultury. Impreza, organizowana przez Narodowe Centrum Kultury (NCK), odbędzie się po raz ósmy - w tym roku w Białymstoku od 17 do 19 października. Weźmie w niej udział 250 animatorów, zostanie zaprezentowanych 20 najlepszych projektów kulturalnych.
Obecnie trwa nabór projektów, który zakończy się 11 lipca - poinformowali w czwartek na konferencji prasowej organizatorzy z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku i Białostockiego Ośrodka Kultury.
Jak wyjaśniła kierowniczka działu szkoleń i profesjonalizacji NCK Magdalena Karowska-Koperwas, tematem przewodnim tegorocznej edycji jest świętowanie. "Chcemy pokazać projekty, w których dotykamy świętowania, takiego świętowania wspólnotowego na bardzo różnych płaszczyznach" - powiedziała. Dodała, że w związku z setną rocznicą chodzi o nawiązanie do świąt narodowych i państwowych, ale organizatorom zależy też na pomysłach dotyczących świętowania rodzinnego, religijnego, lokalnego.
"Ta Giełda będzie wyjątkowa ze względu na to, że Podlaskie jest szczególnie ciekawym regionem (...) przez swoją wielokulturowość taką naturalną, przez wiele zachowanych jeszcze obyczajów, tradycji, nieodkrytych miejsc" - powiedziała Karowska-Koperwas.
W tym roku program wydarzenia zostanie wzbogacony o wizyty studyjne w różnych miejscach w Podlaskiem m.in. Supraślu, Tykocinie, Kruszynianach i Sejnach.
Organizatorzy czekają na przedsięwzięcia już zrealizowane lub będące w trakcie realizacji - w okresie od 1 stycznia 2015 do 31 października 2018 r. Wyniki naboru mają być znane na początku sierpnia. Autorzy wybranych projektów wezmą też udział w warsztatach wystąpień publicznych, bo na giełdzie będą mieli tylko siedem minut by się zaprezentować. Uczestnicy giełdy będą mogli również wziąć udział w warsztatach i spotkaniach podnoszących ich kompetencje. (PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ pat/