Kultura i sztuka po 1989 roku

12.09.2019

Trzy premiery w nowym sezonie artystycznym Wrocławskiego Teatru Lalek

„Japety – kto to widział” , „Ile żab waży księżyc?” oraz „Polskie rymowanki albo ceremonie” to tytuły spektakli, które zostaną pokazane w nowym sezonie artystycznym Wrocławskiego Teatru Lalek.

Nowy sezon artystyczny we Wrocławskim Teatrze Lalek rozpocznie się od cyklu improwizowanych komedii z lalkami „Japety – kto to widział”. Pierwszy spektakl w ramach tego cyklu zostanie pokazany 4 października. Przedstawienie, które powstało w koprodukcji Wrocławskiego Teatru Lalek oraz Teatru Improwizacji w Lalkach Japety, adresowane jest do widzów, którzy ukończyli 16 lat.

Twórcą koncepcji przedstawienia, scenografem oraz wykonawcą lalek jest Mateusz Skulimowski. Podkreślił on, że projekt Japety, łączy ze sobą lalki typu muppet i improwizację. „Pierwsze próby tworzenia scen improwizowanych z lalkami pokazały, że ta forma sceniczna jest wspaniale przyjmowana przez publiczność. Lalki typu muppet mają ogromny ładunek komizmu, wydają się widzom przyjazne i sympatyczne dzięki swojej pozornej infantylności” - twierdzi Skulimowski. Spektakl będzie grany raz w miesiącu. Każdy odcinek cyklu będzie powstawał na żywo, bez scenariusza, z udziałem publiczności.

Kolejną premierę zaplanowano na marzec przyszłego roku. Będzie to spektakl „Ile żab waży księżyc?” w reżyserii Agaty Kucińskiej. Dramat autorstwa Maliny Prześlugi adresowany jest do dzieci powyżej 5. roku życia. To opowieść o relacji narcystycznego Króla z wrażliwym Chłopcem. „Historia o spotkaniu dorosłego z dzieckiem staje się pretekstem do opowiedzenia o władzy, która wypacza relacje międzyludzkie, i o dziecięcej ciekawości i czułości, która potrafi zmieniać świat” - piszą o spektaklu jego twórcy.

Ostania z premier nowego sezony odbędzie się w maju przyszłego roku. Skierowane do starszych dzieci „Polskie rymowanki albo ceremonie” w reżyserii Marty Streker to realizacja tekstu dramatopisarza młodego pokolenia Andrzeja Błażewicza. Główny bohaterem tego spektaklu jest student, który odkrywa w historii swoje rodziny wołyński wątek.

Sezon artystyczny 2019/2020 zakończy się kolejnym Przeglądem Nowego Teatru dla Dzieci. Podczas tego festiwalu pokazywane są najciekawsze spektakle teatrów z kraju oraz wybrane produkcje z zagranicy.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL