Kultura i sztuka po 1989 roku

06.09.2017

TSA i Dżem na 11. Festiwalu im. Pawła Bergera „Gramy nad Prosną" w Kaliszu

Konkurs i koncertowa gala z udziałem takich gwiazd rocka jak TSA i Dżem odbędą się w piątek i sobotę w Kaliszu z okazji 11. Festiwalu im. Pawła Bergera „Gramy nad Prosną". W jury zasiądą między innymi Marek Piekarczyk i Andrzej Nowak z TSA.

Ideą imprezy jest promowanie młodych i nieznanych szerszej publiczności talentów. Najpierw w szranki stanie sześć zespołów, wyłonionych spośród kilkunastu z całej Polski, które nadesłały swoje zgłoszenia. Przed jury zaprezentują się zespoły Karen's Diet z Konina, KT.Green z Warszawy, LUNAA z Kalisza, Paranoja ze Szczecina, RAIL z Piotrkowa Trybunalskiego oraz Spring Rolls z Lublina. Swoje umiejętności zaprezentują podczas 15-minutowych występów.

„W sobotę o godz. 18 nastąpi ogłoszenie wyników i tradycyjnie występ laureata. Następnie koncert ubiegłorocznego zwycięzcy, czyli zespołu 5 Rano, a o 19.40 prawdziwa uczta muzyczna - najpierw występ zespołu TSA z Markiem Piekarczykiem, a następnie około 21.30 zagra zespół Dżem” – powiedział PAP dyrektor Ośrodka Sportu, Rekreacji i Rehabilitacji w Kaliszu, organizator Festiwalu Mirosław Przybyła.

Festiwal Muzyczny im. Pawła Bergera "Gramy Nad Prosną" w Kaliszu jest organizowany od 2007 roku w hołdzie tragicznie zmarłemu instrumentaliście klawiszowemu zespołu Dżem.

Pomysłodawcą festiwalu jest Bogdan Pawlak, kaliszanin i przyjaciel zmarłego muzyka Dżemu.

Muzycy zespołu Dżem mówią o festiwalu, że to bardzo piękne miejsce do grania. "Jest klimat. Boli sam tytuł, bo to jest koncert dla Pawła, z którym kiedyś graliśmy. Wolelibyśmy, żeby Paweł tu był z nami, no ale jeżeli już się tak zdarzyło, to myślimy, że Paweł zasłużył na coś takiego jak ten festiwal. No i oby ta impreza zaszczepiła się tu, w Kaliszu, bo to jest naprawdę dobre miejsce dla tego typu rzeczy. Myślę, że Paweł by się ucieszył. Gdzieś tam spogląda na to i cieszy się” - uważają.

Począwszy od 3. edycji festiwalu wprowadzona została specjalna nagroda dla najlepszego klawiszowca. Natomiast od 8. edycji zastosowano nową formułę otwartą na wszelkie gatunki muzyczne.

„Wcześniej zespoły biorące udział w festiwalu musiały zastosować w swej prezentacji instrumenty klawiszowe. Właśnie z uwagi na ten warunek komitet organizacyjny był wielokrotnie zmuszony odrzucić znakomite muzyczne propozycje. Teraz niemal każdy zespół i każdy gatunek muzyczny mogą zaistnieć na kaliskiej scenie festiwalowej. Jedynym warunkiem jest wysoki poziom artystyczny wykonywanych kompozycji” – powiedział Przybyła.

Koncert Galowy odbędzie się na scenie ustawionej pod ratuszem. Wstęp na wszystkie etapy festiwalu „Gramy nad Prosną” jest wolny.

Ewa Bąkowska (PAP)

bak/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL