We wtorek wieczorem w Archikatedrze Oliwskiej odbędzie się koncert kolęd organizowany przez TVP. Wśród wykonawców pojawią się m.in. Eleni, Alicja Węgorzewska i Golec uOrkiestra. Retransmisję koncertu zaplanowano w wigilijny wieczór w Programie 1 TVP.
Koncert, na który złożą się m.in. najbardziej znane polskie kolędy, rozpocznie się w Archikatedrze Oliwskiej we wtorek o godz. 19. Jak poinformowali PAP gospodarze świątyni, wszystkie wejściówki umożliwiające wstęp na koncert zostały już rozdysponowane, ale przed kościołem ma stanąć telebim, który umożliwi chętnym śledzenie koncertu na żywo.
Organizowany przez Telewizję Polską występ zostanie zarejestrowany, a jego odtworzenie zaplanowano w Programie 1 TVP w Wigilię Bożego Narodzenia. Agnieszka Sołtan z TVP poinformowała PAP, że nagranie zostanie wyemitowane w dwóch blokach: o g. 17:30 oraz 18:30.
Na koncert złożą się kolędy, które wykonają: Eleni, Margaret, Halina Mlynkova, Natalia Szroeder, Alicja Węgorzewska, Rafał Brzozowski, Maciej Miecznikowski, Sławek Uniatowski oraz zespoły Golec uOrkiestra i Pectus.
Tłem dla ich występów będzie wnętrze gdańskiej Archikatedry Oliwskiej (kościół Trójcy Świętej), której historia sięga końca XII wieku. Świątynia, która pierwotnie służyła zakonowi cystersów jako kościół klasztorny, była wielokrotnie niszczona, odbudowywana a z czasem także rozbudowywana.
Dziś w zabytkowym obiekcie można znaleźć m.in. elementy romańskie, gotyckie, barokowe, rokokowe i późniejsze. Z biegiem lat kościół urósł do rozmiarów, które sprawiają, że - licząc sobie 107 m długości - jest najdłuższą świątynią w Polsce.
We wnętrzu katedry, w której kryptach pochowano licznych dostojników kościelnych oraz przedstawicieli rodów książąt pomorskich, znajdują się 23 ołtarze powstałe w renesansie, baroku i rokoko. Zdobią je m.in. obrazy wykonane przez XVII-wiecznych malarzy gdańskich, w tym Hermana Hana, które są jedną z wizytówek katedry.
Tym, z czego jednak najbardziej słynie świątynia, są rokokowe organy, na których począwszy od 1958 r. w sezonie letnim odgrywane są koncerty międzynarodowego festiwalu muzyki organowej. Składający się z prawie 8 tysięcy piszczałek instrument zostały zbudowany w drugiej połowie XVIII w. przez Jana Wulfa z Ornety.
Instrument zdobią m.in. rzeźbione w drewnie lipowym rokokowe girlandy kwiatów, figury aniołów poruszających trąbkami, puzonami, fanfarami i dzwonkami, a także ruchome słońca i gwiazdy. Praca nad pierwotnymi organami trwała 25 lat - budowano je w latach 1763-1788. Od tamtego czasu były wielokrotnie przerabiane i uzupełniane. (PAP
autor: Anna Kisicka
aks/ agz/