Kultura i sztuka 1945-1989

15.04.2012 aktualizacja 19.07.2016

Twórcy i obsada „Ziemi obiecanej” spotkali się w Krakowie

Andrzej Seweryn, Daniel Olbrychski i Wojciech Pszoniak. Fot. PAP/J. Bednarczyk Andrzej Seweryn, Daniel Olbrychski i Wojciech Pszoniak. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Twórcy i obsada „Ziemi obiecanej”, wśród nich reżyser Andrzej Wajda oraz aktorzy Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak i Andrzej Seweryn, spotkali się w niedzielę w Krakowie na uroczystym pokazie tego filmu w wersji zrekonstruowanej cyfrowo. Projekcja w kinie Kijów.Centrum była elementem Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera, którego organizatorzy, jak podkreślano w niedzielę, „starają się łączyć nowoczesność z tradycją”.

Twórca jednej z najwybitniejszych ekranizacji literatury w historii kina, Andrzej Wajda, oraz filmowi Karol Borowiecki, Moryc Welt i Maks Baum, czyli Olbrychski, Pszoniak i Seweryn, przed pokazem odcisnęli swoje dłonie w gipsie. Specjalne płyty z odlewami dłoni artystów trafią do krakowskiej Alei Gwiazd, która znajduje się nieopodal Wawelu, na jednym z bulwarów wiślanych.

Gościem uroczystości był również przyjaciel Wajdy, znany niemiecki reżyser Volker Schloendorff. Wszystkich przywitał prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

„Byliśmy młodzi, pełni entuzjazmu, energii i wiary. Pieniędzy nie mieliśmy, o karierze nie myśleliśmy. Byliśmy szczęśliwi, że możemy uczestniczyć w pracach nad tym filmem i kochaliśmy nasze role. Myślę, że nasza postawa znalazła odbicie w filmie” - mówił Wojciech Pszoniak.

Wajda opowiadał przed pokazem, że pomysł na zekranizowanie powieści Władysława Reymonta o przemysłowej Łodzi z lat osiemdziesiątych XIX wieku podsunął mu Andrzej Żuławski. „Ja znałem wcześniej w Łodzi głównie szkołę filmową, ponieważ czas wolny w czasie studiów wykorzystywałem na wyjazdy do ukochanego Krakowa” – wspominał Wajda. O dziele Reymonta reżyser powiedział, że ma ono „niebywały stopień realizmu” i że „stanowiło znakomity materiał na film”.

Daniel Olbrychski ocenił, że Wojciech Pszoniak i Andrzej Seweryn to najlepsi aktorzy, z jakimi kiedykolwiek współpracował. „A pracowałem z wieloma” – podkreślił.

Również Pszoniak wspominał przed pokazem wspólny czas, który aktorzy spędzili we trzech na planie. „Byliśmy młodzi, pełni entuzjazmu, energii i wiary. Pieniędzy nie mieliśmy, o karierze nie myśleliśmy. Byliśmy szczęśliwi, że możemy uczestniczyć w pracach nad tym filmem i kochaliśmy nasze role. Myślę, że nasza postawa znalazła odbicie w filmie” - powiedział.

Aktorzy podkreślali w niedzielę, że po premierze „Ziemi obiecanej” ich kariery nabrały tempa, dostawali propozycje zawodowe m.in. z Francji.

Właśnie we Francji „Ziemię obiecaną” Wajdy obejrzał Volker Schloendorff. „Nigdy nie zapomnę chwili, gdy pierwszy raz zobaczyłem ten film. Byłem pod ogromnym wrażeniem jego rytmu, witalności, tego, w jak wspaniały sposób ukazano przemysłowe miasto” – opowiadał w kinie Kijów.Centrum niemiecki reżyser.

Film „Ziemia obiecana” Andrzej Wajda zrealizował na podstawie powieści Reymonta w 1974 roku. Oprócz Olbrychskiego, Pszoniaka i Seweryna, w obsadzie znaleźli się m.in.: Zbigniew Zapasiewicz, Piotr Fronczewski, Anna Nehrebecka, Bożena Dykiel, Franciszek Pieczka, Andrzej Łapicki. Za zdjęcia odpowiadali wspólnie Witold Sobociński, Edward Kłosiński i Wacław Dybowski. Muzykę skomponował Wojciech Kilar.

„Ziemia obiecana” zdobyła nominację do Oscara w kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny.

Cyfrową rekonstrukcję tego filmu przeprowadzono w ramach projektu KinoRP, mającego na celu ocalanie dorobku polskiej kinematografii poprzez tworzenie cyfrowych kopii filmowych wysokiej jakości. Digitalizację i rekonstrukcję obrazu wykonano w laboratoriach The Chimney Pot, a dźwięku w studio Sound Place.

Piąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera w Krakowie trwa od piątku, zakończy się 22 kwietnia. Projekcje odbywają się w kinach Kijów.Centrum, Alchemia, Ars, Agrafka, Pod Baranami i Mikro, a spotkania z artystami m.in. w kinie Kijów.Centrum i w Pałacu Pod Baranami przy Rynku Głównym.

Szczegółowe informacje o programie festiwalu są dostępne na stronie www.offpluscamera.com. Patronem medialnym imprezy jest Polska Agencja Prasowa. (PAP)

jp/ jra/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL