Polska po 1989 roku

21.02.2012 aktualizacja 19.07.2016

Twórcy nie zmienią na razie nazwy "Ludowych Oskarów"

Stowarzyszenie Twórców Ludowych, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie zmieni nazwy nagrody "Ludowe Oskary", jak żądała tego Amerykańska Akademia Filmowa. Twórcy postarają się przekonać Akademię, że ani nie kopiują nazwy nagrody, ani nie bazują na dorobku Amerykanów.

Prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych Waldemar Majcher powiedział w poniedziałek PAP, że - po burzy medialnej związanej z informacją, że Amerykańska Akademia Filmowa żąda od polskich twórców ludowych zmiany nazwy przyznawanej od 10 lat nagrody "Ludowe Oskary" - zgłosiła się kancelaria prawna, która chce pomóc twórcom.

"Pro bono zaproponowano nam pomoc, która będzie polegała na napisaniu do kancelarii prawnej, która reprezentuje w Polsce interesy Amerykańskiej Akademii Filmowej, pisma odnoszącego się do wszystkich zarzutów pod naszym adresem. Prawnicy zapewnili nas, że zrobią wszystko, by przekonać Akademię, że +Ludowe Oskary+ nie czerpią z dorobku Amerykanów. W związku z tym postanowiliśmy spróbować zawalczyć o naszą nazwę. Jeśli nam się nie uda, to wtedy zmienimy nazwę nagrody, ale spróbujemy ją ocalić" - powiedział PAP Majcher. Dodał, że list w tej sprawie zostanie wysłany jeszcze w tym tygodniu.

Prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych Waldemar Majcher powiedział w poniedziałek PAP, że - po burzy medialnej związanej z informacją, że Amerykańska Akademia Filmowa żąda od polskich twórców ludowych zmiany nazwy przyznawanej od 10 lat nagrody "Ludowe Oskary" - zgłosiła się kancelaria prawna, która chce pomóc twórcom.

Przed tygodniem organizatorzy "Ludowych Oskarów" otrzymali od kancelarii prawnej reprezentującej w Polsce interesy Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (rozdaje słynne filmowe Oscary) list z żądaniem odstąpienia od używania dla nagrody słowa "Oskar". Poinformowali, że słowo to zostało w Polsce zastrzeżone dla amerykańskiej nagrody filmowej. W piśmie kategorycznie stwierdzono, że Akademia "nie aprobuje" wykorzystywania przez twórców ludowych nazwy "Oskary", argumentowano, że Polacy „bezprawnie wykorzystują prestiż nagrody” i „powodują rozwodnienie renomy znaku towarowego Oscar”.

Zdumieni, ale i przerażeni powagą pisma, twórcy ludowi w pierwszej chwili zapowiadali, że zmienią nazwę swojej nagrody, mimo iż jej nazwa wiąże się nie z filmowymi Oskarami, lecz z postacią legendarnego polskiego etnografa Oskara Kolberga. "Na stronie internetowej piszemy jasno, dlaczego nagroda nazywa się +Ludowy Oskar+, mamy swój dorobek, popularyzujemy postać Kolberga, może przekonamy tym Akademię" - powiedział PAP Majcher.

„Ludowe Oskary” od 2002 roku przyznaje ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ludowych najciekawszym wydarzeniom folklorystycznym w kraju. Nazwa nagrody nawiązuje do postaci Oskara Kolberga, a statuetka, którą otrzymują laureaci, przedstawia siedzącego Jezusa Frasobliwego. W poprzednich latach „Ludowymi Oskarami” nagrodzono m.in. Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły w Tczewie za wystawę „Rola chleba w kulturze ludowej” i Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej „Jasio konie poił” za film DVD zrealizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju, a także olsztynecki skansen za lekcje o architekturze regionalnej.

Patron nagrody przyznawanej przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych, Oskar Kolberg (1814-1890) - to wybitny badacz polskiej kultury ludowej. Etnograf jako pierwszy zgromadził i uporządkował według regionów wiedzę na temat polskiej twórczości ludowej - muzyki, tańców, zwyczajów i mowy. Jednym z jego osiągnięć było zebranie ok. 10 tys. rodzimych melodii ludowych.

Oscary, doroczne nagrody amerykańskiej Akademii Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences), są przyznawane od 1929 r., m.in. w kategoriach: najlepszy pełnometrażowy film fabularny, najlepszy reżyser, pierwszoplanowy aktor i pierwszoplanowa aktorka. Tegoroczna ceremonia rozdania Oscarów, 84. w historii, odbędzie się 26 lutego w Teatrze Kodaka w Los Angeles. (PAP)

jwo/ abe/ jra/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL