Twórczości kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego poświęcona będzie tegoroczna edycja Nostalgia Festival Poznań 2016. Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję wysłuchania nowego opracowania oratorium o św. Wojciechu – „Sanctus Adalbertus” op. 71 Góreckiego.
„Od dziewięciu lat na tym festiwalu muzyki kameralnej, razem z publicznością, odkrywamy muzykę mającą swoje źródła w tradycjach krajów Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej, jednocześnie otwierając się na to co nowe, współczesne. Tegoroczną edycję Nostalgia Festival Poznań poświęcamy, po raz pierwszy w historii festiwalu, w całości polskiemu kompozytorowi – Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu” – powiedział PAP rzecznik prasowy festiwalu Mikołaj Bylka.
Henryk Mikołaj Górecki urodził się w 1933 roku w Czernicy k. Rybnika. Przez wiele lat był związany z katowicką Akademią Muzyczną m.in. jako jej profesor i rektor. Był laureatem wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich. Otrzymał kilkanaście honorowych doktoratów uczelni krajowych i zagranicznych. Został również odznaczony Orderem Orła Białego.
Zadebiutował w 1958 r. "Epitafium" do słów Juliana Tuwima na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień. Do najważniejszych utworów Góreckiego należą m.in.: "Epitafium", "Genesis I-III", "Trzy utwory w dawnym stylu", "Refren na orkiestrę", "Ad Matrem", II Symfonia "Kopernikowska", "Beatus vir", "Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową", "Miserere", "Totus Tuus", I Kwartet smyczkowy "Już się zmierzcha", II Kwartet smyczkowy "Quasi una fantasia", "Małe requiem dla pewnej Polki" na fortepian i 13 instrumentów.
Światową sławę przyniosła Góreckiemu skomponowana w 1975 r. III Symfonia "Symfonia pieśni żałosnych", dla której inspiracją stała się ludowa piosenka powstańców śląskich. Jednak dopiero po osiemnastu latach od jej powstania, dzięki nagraniu zespołu London Sinfonietta z solistką Dawn Upshaw, płyta rozeszła się w ponadmilionowym nakładzie na całym świecie, wchodząc do kanonu arcydzieł muzyki symfonicznej XX wieku.
Henryk Mikołaj Górecki zmarł 12 listopada 2010 r. w Katowicach.
Podczas Nostalgia Festival, który rozpocznie się w piątek, 4 listopada, publiczność będzie miała okazję usłyszeć m.in. nowe opracowanie oratorium o św. Wojciechu – „Sanctus Adalbertus” op. 71 Góreckiego, w wykonaniu Marcina Maseckiego i perkusisty Jerzego Rogiewicza.
„Wraz z muzykami wystąpi szesnastoosobowy chór i soliści. Prawykonanie transkrypcji odbędzie się 5 listopada, w murach poznańskiego kościoła Ojców Jezuitów. Koncertowi towarzyszyć będą pokazy filmowe prezentujące dokumenty poświęcone kompozytorowi, unikatowe nagrania koncertowe i filmy fabularne zawierające jego utwory” – podkreślił Bylka.
W ramach festiwalu odbędą się również warsztaty z krytyki muzycznej z Meakulturą, prowadzone przez Ewę Schreiber, Grzegorza Piotrowskiego i Krzysztofa Moraczewskiego. Zaprezentowane zostanie także m.in. nagranie III Symfonii Pieśni żałosnych, koncertu pod batutą Henryka Mikołaja Góreckiego, który odbył się 14 grudnia 2003 roku w Kościele św. Krzyża w Zakopanem. Nagranie jest częścią tryptyku zrealizowanego w ramach cyklu „Dzieła Narodowe”. Jak dodał Bylka, nagranie zawiera także niepublikowane rozmowy z kompozytorem dotyczące utworu.
Publiczność wysłucha również nagrania utworu „Małe Requiem dla pewnej polki” op. 66 na fortepian i 13 instrumentów – jednego z najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych utworów kompozytora.
Nostalgia Festival potrwa do 6 listopada. (PAP)
ajw/ malk/