Kultura i sztuka po 1989 roku

09.10.2018

Tydzień Chiński od piątku w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Fragment spektaklu „Wieczór Trzech Króli”, odbywającego się w ramach Tygodnia Chińskiego w Gdańskim Teatrze Szekpirowskim. Źródło: www.teatrszekspirowski.pl Fragment spektaklu „Wieczór Trzech Króli”, odbywającego się w ramach Tygodnia Chińskiego w Gdańskim Teatrze Szekpirowskim. Źródło: www.teatrszekspirowski.pl

Cztery spektakle, w tym Kunqu, jedna z najstarszych form opery chińskiej, wystawy i projekcje filmów tworzą główne punkty programu Tygodnia Chińskiego, który rozpocznie się w piątek w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (GTS). W Gdańsku wystąpi 80 artystów z Chin.

"Program imprezy jest bardzo bogaty. Widzowie będą mogli zobaczyć operę chińską, spektakl lalkowy, filmy i wystawy. Publiczność zobaczy kulturę chińską tradycyjną i nowoczesną, dla dorosłych i dla dzieci. Tydzień Chiński został zorganizowany po pierwszy w historii kontaktów polsko-chińskich" - powiedziała we wtorek na konferencji prasowej w siedzibie GTS Konsul Generalna Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku Liu Yuanyuan.

Jedną z największych atrakcji Tygodnia Chińskiego będzie przedstawienie opery Kunqu "Ja Hamlet", w którym wystąpi Zhang Jun. Aktor zagra cztery role: Hamleta, Ofelii, Ducha ojca oraz grabarza. Zhang Jun w 2011 r. otrzymał tytuł Artysta dla Pokoju UNESCO. Spektakl wyreżyserował natomiast jeden z najsłynniejszych chińskich twórców operowych Lee Hsiao-pin.

Opera Kunqu to jedna z najstarszych form opery chińskiej, jaka dotrwała do naszych czasów. W 2001 r. została ogłoszona Arcydziełem Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości a w 2008 roku wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

W Miejskim Teatrze Miniatura z przedstawieniem „Magia lalek” wystąpi chiński teatr lalkowy z Szanghaju, założony w 1960 r. Na spektakl „Magia lalek” złożą się cztery opowieści: „Odźwierny”, „Szmatki”, „Ropucha i gęsi” oraz „Taniec czerwonego jedwabiu”, zrealizowane w różnych formach teatru lalek - pacynka, marionetka, teatr cieni i kukiełka.

Spektakl „Biały Wąż” opowiadający w nowoczesny sposób tradycyjną legendę Dynastii Tang (618 n.e.) przedstawi Centrum Sztuk Dramatycznych z Szanghaju. Kolejna propozycja teatralna podczas Tygodnia Chińskiego to „Wieczór Trzech Króli” autorstwa Szkoły Tańca z Szanghaju.

Pozateatralne wydarzenia to wystawa fotograficzna „Wiosna w rozkwicie, jesienne zbiory”. Na prawie 80 zdjęciach obejrzeć można dynamikę zmian miasta Szanghaj w trakcie 40-letniej historii chińskich reform. Obecnie jest to najbogatsze i najludniejsze miasto Republiki Ludowej Chin.

W siedzibie Akademii Sztuk Pięknych będzie też okazja zobaczyć wystawę komiksu „Gdzie zaczyna się marzenie: Stworzenie Świata”. Powstałe w 2016 r. prace odnoszą się do mitów związanych z powstaniem chińskiej cywilizacji.

Podczas Tygodnia Chińskiego pokazanych zostanie także sześć filmów fabularnych z Chin powstałych między rokiem 1991 a 2015.

Tydzień Chiński, organizowany przez Gdański Teatr Szekspirowski we współpracy z władzami Szanghaju, potrwa do 21 października.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL