20 osób zostało w środę uhonorowanych przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego tytułami "Mistrz Rzemiosł Artystycznych". Tradycja przyznawania tych wyróżnień została reaktywowana po 23 latach przerwy.
Tytuł honorowy „Mistrz Rzemiosł Artystycznych” przyznawany jest przez ministra "rzemieślnikom posiadającym znaczący i uznany dorobek w zakresie wytwarzania, odtwarzania, naprawy i konserwacji przedmiotów o charakterze artystycznym lub zabytkowym" - jak napisano w regulaminie wyróżnienia.
Podczas wtorkowej uroczystości minister Zdrojewski podkreślił, że w ostatnich latach kilku rzemieślników zostało uhonorowanych odznaczeniem dla artystów - medalem Gloria Artis, ale dobrze się stało, że reaktywowano odznaczenie przeznaczone specjalnie dla rzemieślników. W ten sposób promowane będą zawody rzadkie i często zanikające, ale ważne dla polskiej kultury, a także osoby, które poprzez swoją pracę i dzieła są ambasadorami polskiej kultury i dziedzictwa.
Wśród nagrodzonych w środę dwudziestu rzemieślników byli m.in. jubiler, zegarmistrz, tapicer, rusznikarz, introligator, pozłotnik. W sali warszawskiego Zamku Królewskiego, gdzie odbywała się uroczystość wręczenia dyplomów, wystawiono prace niektórych nagrodzonych m.in. dzieła sopockiego bursztynnika Lucjana Myrty, autora m.in. Bursztynowego Skarbca – ważącej blisko tonę szkatuły, ozdobionej rzeźbionymi scenami z życia Chrystusa.
W gronie nagrodzonych znalazła się też fryzjerka Maria Korzeniowska, autorka fryzur do kilku spektakli teatralnych, zdobywczyni złotego medalu na XXXI Mistrzostwach Świata we Fryzjerstwie Artystycznym w Moskwie w 2006 roku; Roman Czerniec - kowal z Wojciechowa, który kontynuuje tradycje zawodu przekazane przez dziadka i ojca, a także hafciarka z Poznania Małgorzata Grzelak, zajmująca się m.in. renowacją zabytkowych sztandarów i proporców.
Tytuły "Mistrz Rzemiosł Artystycznych" przyznawane będą co roku. (PAP)
aszw/ abe/