Koncert muzyki staropolskiej "Uciechy i lamenty Kazimierza Dejmka" przygotowuje na sobotę z okazji 90. rocznicy urodzin swojego patrona Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Scena obchodzi w tym roku także 65-lecie istnienia.
Jak przypominają twórcy spektaklu, Dejmek widział w muzyce dawnej – zwłaszcza staropolskiej – oryginalny, żywy teatr. Dźwięk tworzył atmosferę scen mistycznych, towarzyszył tańcom i piosenkom, dawał czas na zmianę dekoracji i oddech dla aktorów.
W koncercie-spektaklu głównymi aktorami będą dawne instrumenty tj.: fidel, harfa, viola da gamba, pomort, flety, krzywuły i puzon. Zagrają na nich muzycy zespołu Ars Nova prowadzonego przez Jacka Urbaniaka. W przedstawieniu wystąpią także aktorzy: Jolanta Jackowska, Adam Mortas, Ewa Makomaska i Krzysztof Kumor - poinformowała PAP rzeczniczka sceny Agnieszka Cytacka.
W pierwszej części koncertu – "Lamenty" – zabrzmią polskie pieśni renesansowe o tematyce wielkopostnej i moralizatorskiej, a wśród nich najpiękniejszy utwór polskiego Odrodzenia "Już się zmierzcha" Wacława z Szamotuł i wstrząsający wiersz polskiego średniowiecza "Lament świętokrzyski" w interpretacji aktorki "Nowego" Jolanty Jackowskiej.
W tej części koncertu wystąpi też męski zespół wokalny Gregorianum. Warszawscy śpiewacy wzorują się na brzmieniu Kapeli Rorantystów, którą powołał do muzycznej służby Katedry Wawelskiej król Zygmunt I Stary.
Drugą część koncertu – "Uciechy" – wypełnią piosenki i tańce z "Uciech staropolskich", spektaklu wyreżyserowanego przez Dejmka w Teatrze Nowym w 1980 r. i rok później w Teatrze Narodowym. Artyści we współczesny sposób zinterpretują piosenki polskie z XVII wieku o tematyce miłosnej, biesiadnej a zwłaszcza politycznej.
Koncert muzyki dawnej dopełnią staropolskie tańce, takie jak cenar, galarda, goniony, świeczkowy wzorowane na europejskich tańcach dworskich z XVI wieku. Nie zabraknie też polskich: chodzonego czy drabanta, które zatańczą Joanna Lichorowicz i Sławomir Greś.
Przedstawienie powstało dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Kazimierz Dejmek urodził się w Kowlu w 1924 roku. Przez wiele lat związany był z Teatrem Nowym w Łodzi. Pierwszy raz objął kierownictwo tej sceny w 1950 r. (kierował nim do 1961 r.). W 1951 roku zadebiutował jako samodzielny reżyser "Poematem pedagogicznym" Antona Makarenki. Teatr Nowy w latach 1954 - 1961 przygotował 46 premier i zyskał wówczas miano "teatru pokolenia".
W latach 1962-68 Dejmek kierował Teatrem Narodowym w Warszawie. Chciał stworzyć teatr narodowy z wielkim, polskim repertuarem. Wyreżyserował "Kordiana" Juliusza Słowackiego (1965) oraz "Dziady" Adama Mickiewicza (1967) z Gustawem Holoubkiem w roli Gustawa-Konrada. Inscenizacja została przez władze odebrana jako antyrządowa i antyradziecka i po 14. przedstawieniu, 30 stycznia 1968 roku sztukę zdjęto z afisza. Dejmek został wyrzucony z partii, potem usunięto go ze stanowiska dyrektora Teatru Narodowego. Od 1968 wystawiał gościnnie w Oslo, Essen, Dusseldorfie, Belgradzie, Mediolanie, Nowym Sadzie, w Wiedniu, a także w teatrach warszawskich: Ateneum, Dramatycznym i Wielkim oraz w Teatrze Wielkim w Łodzi.
W latach 1975-81 ponownie kierował Teatrem Nowym w Łodzi, a od 1981 do 1995 był dyrektorem Teatru Polskiego w Warszawie. W latach 1993-96 był ministrem kultury. W 2002 r. po raz trzeci objął dyrekcję Teatru Nowego w Łodzi. Artysta zmarł 31 grudnia 2002 roku w Warszawie, a pochowany został na łódzkim cmentarzu na Dołach. W 2007 roku łódzkiemu "Nowemu" nadano imię Kazimierza Dejmka. (PAP)