Inne

25.12.2013 aktualizacja 19.07.2016

Ukazała się „Ta chwila” Andrzeja Falkiewicza

„Ta chwila” - książka będąca zbiorem zapisków codziennych obserwacji eseisty, filozofa i krytyka teatralnego Andrzeja Falkiewicza – trafiła na półki księgarskie. To ostatnia w tym roku premiera wydawnicza wrocławskiego Biura Literackiego.

Wydawca podkreśla, że intymny charakter treści zwartych w publikacji pozwala spojrzeć na twórczość zamarłego w 2010 r. Falkiewicza z bliższej perspektywy.

Sam Falkiewicz podkreślał, że „Ta chwila” to wielki zbiór dygresji. „Bohaterem tej książki jest chwila. Inaczej: bohaterem jest chwilowość chwili (...) To zatrzęsienie migawek, przelotnych obrazków. Moje osobiste, niechby, bazgroły, autorskie niedorzeczności – a spod nich przeziera skrupulatna kolekcjonerska faktografia" – mówił Falkiewicz, cytowany w komunikacie wydawnictwa Biuro Literackie.

Ważne i stałe miejsce na kartach książki zajmuje żona Flakiewicza, poetka Krystyna Miłobędzka. Było to prawdziwe małżeństwo dwojga literatów. Integralną częścią „Tej chwili” są więc też fragmenty listów, jakie do siebie pisali Falkiewicz i Miłobędzka w latach 60. XX w.

Andrzej Falkiewicz (ur.1929 r.) - eseista, krytyk teatralny i literacki - był kierownikiem literackim w kilku teatrach w Polsce, m.in. w Teatrze Współczesnym im. E. Wiercińskiego we Wrocławiu. Był członkiem redakcji miesięcznika "Odra".

Falkiewicz debiutował w roku 1958 szkicem "O teatrze Sartre'a" na łamach "Dialogu" (wydał dwa tomy tekstów o teatrze: "Mit Orestesa. Szkice o dramaturgii współczesnej" i "Teatr-Społeczeństwo").

Uprawiał też krytykę literacką. W 1981 r. opublikował pierwszą w Polsce książkę o Witoldzie Gombrowiczu - "Polski kosmos. 10 esejów przy Gombrowiczu". Zajmował się też m.in. twórczością Edwarda Stachury.

O pozycji krytyka pisał: "Uważam, że krytyka jest pisarstwem, przeznaczonym może dla węższego kręgu, ale to jest ten sam pisarski fach.(...). Krytyk ma takie samo prawo do przemyśleń i takie samo prawo do sądów i pomyłek, jak poeta czy prozaik. A umieszczając własną twórczość na marginesie dzieł pisarzy, nierzadko staje się intrygantem w świecie myśli i struktur kulturowych". ("Szare światło")

Andrzej Falkiewicz zmarł w 2010 r. w wieku 81 lat.(PAP)

pdo/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL