Kultura i sztuka po 1989 roku

05.09.2019

Unieważniony konkurs na dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu

Z powodu wady prawnej przy powołaniu komisji konkursowej zarząd województwa dolnośląskiego unieważnił rozpisany w lutym tego roku konkurs na dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Nowy dyrektor być może zostanie wyłoniony w procedurze pozakonkursowej.

O unieważnieniu konkursu na dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu poinformował w czwartek dziennikarzy Michał Bobowiec, członek zarządu województwa dolnośląskiego odpowiedzialny za kulturę.

„Sprawa wyboru dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu toczyła się długi czas; bardzo chcieliśmy, by od 1 września był już wyłoniony nowy dyrektor. Jednak pewne wątki prawne tak pokierowały sprawą konkursu, że zarząd województwa podjął decyzję, żeby konkurs unieważnić" - powiedział Bobowiec.

Agnieszka Dziedzic, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, wyjaśniła, że p.o. dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu Kazimierz Budzanowski błędnie poinformował zarząd województwa o liczbie członków jednego ze związków zawodowych działających w teatrze. „Związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza, w wyniku zmiany ustawy o związek zawodowych, przestał być reprezentatywny, co oznacza, że jedna z osób zasiadających w komisji konkursowej mającej wyłonić nowego dyrektora nie powinna w niej zasiadać. Dlatego też konkurs został unieważniony" - powiedziała Dziedzic.

Budzanowski w przesłanym PAP oświadczeniu podkreślił, że informacja, którą przekazał urzędowi marszałkowskiemu ws. liczby członków poszczególnych związków wynikała z oświadczeń złożonych przez związki zawodowe działające w Teatrze Polskim we Wrocławiu. „Nie miałem podstaw przypuszczać, że jestem wprowadzony w błąd przez Organizację Związkową Inicjatywa Pracownicza odnośnie liczby ich członków" - napisał Budzanowski.

Zdaniem Budzanowskiego konkurs na dyrektora Teatru Polskie we Wrocławiu mógł być dalej prowadzony. „Wystarczającym ze strony zarządu województwa dolnośląskiego było uzupełnienie składu komisji konkursowej o drugiego przedstawiciela zakładowej organizacji związkowej reprezentatywnej, czyli Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ +Solidarność+" - wskazał p.o. dyrektora.

Bobowiec pytany przez PAP, kiedy zostanie rozpisany nowy konkurs, odparł, że chciałby, aby w porozumieniu z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego dyrektor Teatru Polskiego został wskazany w procedurze pozakonkursowej. „Jest taka możliwość, ustawa daje taką szansę. Skoro podjęliśmy próbę wyłonienia dyrektora w trybie konkursowym, i to się nie udało, należy rozważyć, czy nie dokonać tego w trybie bez konkursu" - mówił. W takim przypadku dyrektora wskazuje zarząd województwa w porozumieniu z MKiDN.

Konkurs na nowego dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu został rozpisany w lutym 2019 r. W kwietniu podano, że do II etapu konkursu przeszły trzy osoby - Justyna Kramorz, Igor Wojcik oraz Adam Sroka.

Wybr nowego dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu związany jest z tym, że w listopadzie 2018 r. zarząd województwa dolnośląskiego odwołał z tego stanowiska Cezarego Morawskiego. Od tamtego czasu funkcję dyrektora pełni Kazimierz Budzanowski. W grudniu 2018 r. do zespołu Teatru Polskiego dołączył Krzysztof Kopka, któremu powierzono funkcję pełnomocnika dyrektora teatru ds. artystycznych.

Nowy dyrektor Teatru Polskiego miał zostać wybrany przez komisję po rozmowach kwalifikacyjnych. W skład komisji konkursowej weszli przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, związków zawodowych funkcjonujących w Teatrze Polskim we Wrocławiu, stowarzyszeń artystycznych - ZASP i Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów, oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL