Kultura i sztuka po 1989 roku

28.11.2014 aktualizacja 19.07.2016

Unikatowe organy zagrały w Filharmonii Łódzkiej

Łódzka Filharmonia, jako jedyna na świecie, posiada jednocześnie organy romantyczne i barokowe. Fot. PAP/G. Michałowski/ Łódzka Filharmonia, jako jedyna na świecie, posiada jednocześnie organy romantyczne i barokowe. Fot. PAP/G. Michałowski/

Jedyne na świecie dwie niezależne pary organów – barokowe i romantyczne - znajdujące się w jednej sali koncertowej zagrały w piątek w Filharmonii Łódzkiej. Tym samym zakończono największy w Polsce projekt organowy, wart ponad 11 mln zł.

Melomani będą mogli zapoznać się z brzmieniem organów w lutym 2015 r. na uroczystości setnej rocznicy istnienia Filharmonii Łódzkiej im. Rubinsteina. Dyrektor placówki Tomasz Bęben zapowiedział na konferencji prasowej, że z tej okazji zamówiono utwór u kompozytora Krzysztofa Meyera.

Kompozycja powstaje specjalnie z myślą o zaprezentowaniu obu instrumentów – organów barokowych i romantycznych. Chociaż organy te operują inną skalą dźwięków i nie mogą grać razem, w wieczór jubileuszowy zasada ta zostanie złamana i zabrzmią wspólnie z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej.

Autorem innowacyjnego projektu budowy instrumentów jest organista prof. Lutger Lohmann ze Stuttgartu. "Dla mnie ta koncepcja artystyczna od początku była projektem fantastycznym, a nierzadko utopijnym. Czasami popadałem w zwątpienie i nie wierzyłem, że projekt uda się zrealizować w całości. Obecnie mamy tu dwa instrumenty światowej jakości" - zaznaczył Lohmann.

Autorem innowacyjnego projektu budowy instrumentów jest organista prof. Lutger Lohmann ze Stuttgartu. "Dla mnie ta koncepcja artystyczna od początku była projektem fantastycznym, a nierzadko utopijnym. Czasami popadałem w zwątpienie i nie wierzyłem, że projekt uda się zrealizować w całości. Obecnie mamy tu dwa instrumenty światowej jakości" - zaznaczył Lohmann.

Organy barokowe wykonali organmistrzowie z niemieckiego zakładu Wegscheider Orgelbau, a symfoniczne - z austriackiej firmy Rieger Orgelbau.

"Organy różnią się nie tylko wyglądem, ale też brzmieniem. Gdybyśmy porównali je do malarstwa, to organy barokowe są takie jak malarstwo tego okresu – dynamika barw budowana jest stopniowo. Natomiast organy symfoniczne w estetyce romantycznej to jaskrawe barwy i kontrasty, które można porównać do sztuki ekspresjonizmu, impresjonizmu i stylu Bauhausu" - wyjaśnił szef firmy z Niemiec Kristian Wegschneider.

Budowniczy instrumentu zaznaczył, że możliwość koncertowania na obu typach organów jednocześnie jest wydarzeniem na skalę światową. Organy pochodzące z różnych epok i koncertujące w różnych stylach są dostępne jedynie w niektórych europejskich kościołach.

W październiku ubiegłego roku ukończono montaż organów barokowych. Zostały one wykonane na wzór tych, na których grał Jan Sebastian Bach, a wzorem przy ich projektowaniu były konstrukcje słynnego XVIII-wiecznego budowniczego organów Gottfrieda Silbermanna.

Instrument ma 37 głosów i około 1,6 tys. piszczałek. Stół gry składa się z dwóch klawiatur ręcznych i klawiatury nożnej i znajduje się na emporze nad sceną.

Montaż organów romantycznych (symfonicznych) trwał od czerwca br. Instrument składa się z ok. 3,5 tys. piszczałek. Organy mają 66 głosów i ruchomy stół gry, który będzie można ustawić w dowolnym miejscu estrady.

Jak podkreślił marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień, do zrealizowania inwestycji – mimo licznych trudności z nią związanych – zachęciła go unikatowość projektu.

Koszt całej inwestycji, wraz z pracami budowlanymi, wyniósł 11,6 mln zł. Dofinansowanie unijne to 2,4 mln zł; reszta środków pochodzi z budżetów województwa i Filharmonii. (PAP)

agm/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL