W przypadającą w czwartek 10. rocznicę śmierci dziennikarki i pisarki Oriany Fallaci plac w jej rodzinnym mieście Florencji otrzymał jej imię. Teksty Fallaci czytała Maria Rosaria Omaggio, która zagrała ją w filmie Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei".
W rocznicowej ceremonii uczestniczyli przedstawiciele rodziny autorki książek i słynnych wywiadów, a także władz Florencji oraz redakcji dziennika "Corriere della Sera", z którym współpracowała.
"Minęło 10 lat od jej śmierci, a jednak jej teksty wciąż brzmią aktualnie, jakby jej głos nigdy nie zamilkł" - powiedział burmistrz Dario Nardella.
Wyraził przekonanie, że gestem nadania placowi koło Twierdzy da Basso imienia Fallaci "Florencja ją odzyskuje i oddaje jej należny hołd".
W rocznicę śmierci pisarki po raz pierwszy we florenckim Palazzo Panciatichi wystawiono osobiste przedmioty i dokumenty ze zbiorów z jej domu w Greve w krainie Chianti. Zapowiedziano, że całość trafi wkrótce do nowej biblioteki. W kolekcji tej są setki tomów, tłumaczenia jej książek na wiele języków, notatki, nagrania, maszyna do pisania oraz listy nigdy dotąd nieopublikowane. Jest, jak ujawniono, duży zbiór dokumentacji i zapisków na temat Rosji, prowadzonych w latach 1970-1991.
Zbiory te będą dostępne dla badaczy zainteresowanych twórczością Fallaci.
Oriana Fallaci urodziła się we Florencji w 1929 roku. W czasie II wojny światowej uczestniczyła we włoskim antyfaszystowskim ruchu oporu.
Swą pracę dziennikarską rozpoczęła jako korespondentka wojenna tygodnika "L'Europeo". W 1967 roku była w Wietnamie, a następnie relacjonowała wojnę Indii z Pakistanem, jeździła do Ameryki Południowej. W 1968 roku została ranna podczas starć policji z przeciwnikami letnich igrzysk olimpijskich w Meksyku.
Pisała dla wielu gazet i tygodników, w tym dla "New York Timesa", "Washington Post", "New Republic", "Life", "Le Nouvelle Observateur", "Stern".
Do historii przeszły wywiady Oriany Fallaci m.in. z Jaserem Arafatem, szachem Iranu Rezą Pahlavim, Indirą Gandhi, premier Izraela Goldą Meir, ajatollahem Chomeinim, libijskim przywódcą Muammarem Kadafim, a także z Lechem Wałęsą. Ten wątek stanowił oś historii opowiedzianej w filmie Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei".
Fallaci napisała też wiele głośnych książek, wśród nich "List do nienarodzonego dziecka" (1975), "Człowiek" (1979) czy "Inszallah" (1990).
Poruszenie i dyskusje na całym świecie wywołały jej artykuły i książki napisane pod wpływem zamachów z 11 września 2001 r. Mieszkała wówczas w Nowym Jorku. To z tamtych czasów pochodzą tomy: "Wściekłość i duma", "Siła rozumu" oraz "Oriana Fallaci przeprowadza wywiad z Orianą Fallaci".
W 2005 roku pisarkę przyjął na prywatnej audiencji w Castel Gandolfo papież Benedykt XVI.
Włoscy politycy wielokrotnie apelowali o to, by mianować ją dożywotnim senatorem.
Pod koniec życia w Polsce przyznano jej nagrodę Orła Jana Karskiego za "niezłomną pasję i odwagę mówienia prawdy o czasach, którym daje świadectwo".
Zmarła po długiej walce z rakiem 15 września 2006 roku we Florencji w wieku 77 lat.
Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)
sw/ mmp/ kar/