Internetowe kompendium wiedzy o polskim teatrze - encyklopedia teatru polskiego - zostało zaprezentowane w piątek w Warszawie. Encyklopedia zawiera ponad 200 haseł, a także pokaźną bazę materiałów cyfrowych.
Oprócz haseł przedmiotowych, encyklopedia zawiera olbrzymią ilość materiałów cyfrowych: ponad 50 tys. zdigitalizowanych recenzji, blisko 100 tys. zdjęć ze spektakli teatralnych oraz niemal 20 tys. programów teatralnych, afiszy i plakatów.
Powstanie encyklopedii to efekt współpracy Instytutu Teatralnego i Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych. Prace nad jej stworzeniem trwały dwa lata, zaangażowanych w nie było 100 redaktorów; za koordynację prac odpowiadała prof. Małgorzata Leyko, merytoryczny nadzór nad projektem sprawowali profesorowie Wojciech Dudzik – prezes Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych – oraz Dariusz Kosiński, zastępca dyrektora ds. programowych Instytutu Teatralnego.
„To dzieło całego środowiska. Jest to pierwsza próba podjęcia się opracowania słownika, encyklopedii przedmiotowej polskiego teatru (…); środowisko dokonuje także swego rodzaju autoprezentacji” – powiedział podczas piątekowej konferencji prasowej w Warszawie jeden z twórców projektu Wojciech Dudzik. „Encyklopedia integruje w jednym miejscu wszystko to, co już pojawiało się w innych źródłach, dokładając do tego nowe treści. Dzięki nim – i nowej formule – mamy nadzieję, że projekt zainteresuje nie tylko naukowców i miłośników teatru, ale szeroki krąg użytkowników internetu” – dodał.
Internetowa encyklopedia teatru polskiego to jeden z projektów zrealizowanych w ramach obchodów jubileuszu 250-lecia powołania teatru publicznego w Polsce. Jej premiera zbiega się w czasie z zakończeniem obchodów. Przez cały rok w kraju odbywały się imprezy, konkursy i wystawy związane z dziejami polskiego teatru.
Twórcy podkreślają, że rozwijanie „tego wielkiego przedsięwzięcia, łączącego elementy klasycznej encyklopedii z kroniką teatru polskiego, z bazami danych i źródeł, z e-biblioteką i e-czytelnią czasopism” będzie miało otwarty charakter - encyklopedia ma być stale aktualizowana, uzupełniana i wzbogacana o nowe materiały. Jest także otwarta na sugestie i uwagi internautów, którzy będą mogli bezpośrednio do redakcji przesyłać swoje propozycje i komentarze.
„To projekt, który nigdy się nie zakończy. Prace prowadzone będą w kolejnych latach, przy czym w roku 2016 zespół redakcyjny skupi się przede wszystkim na stworzeniu serii esejów-opisów najważniejszych polskich przedstawień” – zapowiedział Kosiński.
Dzięki współpracy z Biblioteką Narodową udostępnionych cyfrowo zostało także ponad 200 książek i czasopism. Jak podkreślili twórcy, platforma przeznaczona jest dla szerokiego grona odbiorców – korzystać z niej można na poziomie popularno-naukowym, profesjonalnym oraz naukowo-badawczym.
Internetowa encyklopedia teatru polskiego to jeden z projektów zrealizowanych w ramach obchodów jubileuszu 250-lecia powołania teatru publicznego w Polsce. Jej premiera zbiega się w czasie z zakończeniem obchodów. Przez cały rok w kraju odbywały się imprezy, konkursy i wystawy związane z dziejami polskiego teatru. „Wydaje mi się, że największym efektem tego jubileuszu był fakt, że teatr mógł być bohaterem przez cały rok, we wszystkich swoich odmianach, przejawach i zjawiskach. Teatr był tematem dyskusji” – oceniła Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu Teatralnego.
Wśród najważniejszych wydarzeń obchodów jubileuszu organizatorzy wymienili m.in. powołanie konkursu „Klasyka żywa” na najlepszą inscenizację klasycznego dzieła literatury polskiej, Dzień Teatru Publicznego, w ramach którego widzowie mogli zobaczyć wybrany spektakl za cenę 250 groszy, ogólnokrajową akcję „Dotknij teatru”, kampania zewnętrzna „Przeżyjemy w teatrze”, w ramach której na ulicach polskich miast oraz w mediach elektronicznych pojawiły się satyryczne rysunki, komentujące rzeczywistość za pomocą teatralnych pojęć.
Oficjalna część obchodów zakończy się w piątek wieczorem uroczystością w Teatrze Stanisławowskim w warszawskich Łazienkach Królewskich. Wówczas zostaną wręczone nagrody, przyznane w konkursie „Klasyka żywa”. Artystycznym finałem jubileuszu będzie prezentacja projektu Instytutu Teatralnego i Komuny Warszawa „Opera kolejowa”. Spektakl – połączenie działania o charakterze flash-mobowym oraz silent disco – wystawiony zostanie 20 grudnia w hali głównej dworca Warszawa-Wschodnia.
Szczegółowe informacje o jubileuszu i projektach, realizowanych przez cały rok w ramach obchodów 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce, znaleźć można na poświęconej im stronie internetowej www.250teatr.pl (PAP)
pj/ agz/