Utwory karnawałowe i te należące do kanonu muzyki klasycznej dominować będą w zimowym repertuarze Filharmonii Świętokrzyskiej. Mnóstwo atrakcji, wśród których każdy meloman znajdzie coś dla siebie – zapewnił dyrektor Jacek Rogala.
W najbliższy piątek kieleccy melomani wysłuchają koncertu „Dzisiaj w Betlejem”, w ramach cyklu Akademia Melomana. „Zaczynamy w nastroju świątecznym od kolęd. Śpiewać je będziemy wspólnie z publicznością, przy udziale nowo utworzonego chóru Filharmonii Świętokrzyskiej” – powiedział na środowej konferencji prasowej Rogala.
Tydzień później podczas „Koncertu Karnawałowego” Orkiestrą Symfoniczną FŚ dyrygował będzie Piotr Wijatkowski, a w roli głównej wystąpi kielczanka Magdalena Idzik. Solistka Opery Narodowej w Warszawie zaśpiewa arie z oper i operetek Johanna Straussa, Jacquesa Offenbacha, Pala Abrahama, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Georgesa Bizeta i Charles’a Gounoda.
9 lutego Filharmonia Świętokrzyska zaprasza na „Koncert Walentynkowy”. Piosenki o miłości z repertuaru m.in. Elvisa Presleya, Hanki Ordonówny i Aleksandra Żabczyńskiego śpiewał będzie tenor Piotr Rafałko. W pierwszym kwartale tego roku nie zabraknie też repertuaru klasycznego. „III Symfonia Ludwiga van Beethovena +Eroica+, I Symfonia Dmitrija Szostakowicza czy I Symfonia Johannesa Brahmsa – to dzieła znane, bardzo lubiane i chętnie wystawiane. Wysłuchać je powinien każdy szanujący się meloman” – zachęcał dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej.
23 lutego w cyklu „Opera w Filharmonii” wystawiona zostanie „Sprzedana narzeczona” Bedricha Smetany, z udziałem solistów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. „To kolejny owoc naszej współpracy z tą uczelnią. Studenci zaprezentują operę znaną, ale rzadko wykonywaną w naszym kraju. Ta swoista komedia pomyłek to doskonały egzamin dla młodych artystów” – zapewnił Rogala.
Zaplanowano także trzy transmisje z nowojorskiej The Metropolitan Opera („Tosca” Giacomo Pucciniego, „Eliksir miłości” Gaetano Donizettiego i „Semiramida” Gioacchino Rossiniego) oraz trzy wieczory filmowe („Nieściszalni” w reż. Oli Simonssona i Johannesa Stjarne Nilssona, „Bolszoj Babilon” w reż. Nicka Reada i „Boska Florence” Stephena Frearsa).
Historia Filharmonii Świętokrzyskiej sięga 1920 roku - wtedy rozpoczęła działalność orkiestra symfoniczna stworzona na bazie orkiestry dętej IV Pułku Piechoty Legionów. Po wojnie powstała Wojewódzka Orkiestra Symfoniczna w Kielcach. W 1998 roku Państwowa Filharmonia została przemianowana na Filharmonię Świętokrzyską, która od 19 stycznia 2012 roku mieści się w nowo wybudowanym gmachu Międzynarodowego Centrum Kultur. Od października 2001 roku Filharmonią Świętokrzyska kieruje kompozytor i dyrygent Jacek Rogala. (PAP)
Autor: Janusz Majewski
maj/ itm/