Inne

23.07.2013 aktualizacja 19.07.2016

V Jarmark Jakubowy w Szczecinie

190 wystawców prezentujących swoje rękodzieło i produkty spożywcze, a także koncert muzyki klezmerskiej - to niektóre z atrakcji piątej edycji Jarmarku Jakubowego w Szczecinie. Impreza rozpocznie się w najbliższy czwartek i potrwa do niedzieli.

Święty Jakub - opiekun pielgrzymów i zakonów rycerskich wspominany jest w Kościele katolickim 25 lipca. Decyzją metropolity szczecińsko-kamieńskiego Andrzeja Dzięgi, Jarmark odbywa się w Szczecinie corocznie, w dniach odpustu w tamtejszej bazylice archikatedralnej.

"Jarmark, jak podkreśla zawsze abp Dzięga, jest w wymiarze kulturalnym dodatkiem do wydarzeń religijnych, ponieważ bohaterem tych dni jest św. Jakub" - powiedział we wtorek dziennikarzom ks. Maciej Pliszka. Jak przypomniał, to właśnie św. Jakub już od 826 lat jest patronem świątyni.

Święty Jakub - opiekun pielgrzymów i zakonów rycerskich wspominany jest w Kościele katolickim 25 lipca. Decyzją metropolity szczecińsko-kamieńskiego Andrzeja Dzięgi, Jarmark odbywa się w Szczecinie corocznie, w dniach odpustu w tamtejszej bazylice archikatedralnej.

Na placu przed katedrą powstaną stoiska, na których prezentowane będzie rękodzieło i produkty spożywcze z Polski i zagranicy. Przygotowano także turniej strzelecki Kurkowego Bractwa Strzeleckiego Skoki, pokazy walk Bractwa Maltańskiego i pokaz warzenia piwa.

Podczas tegorocznej edycji Jarmarku wystąpi zespół Kroke grający muzykę klezmerską, a także odwołujące się do muzyki kaszubskiej Bubliczki. Poza tym pojawią się także liczne zespoły ludowe, a w katedrze będzie można posłuchać koncertów organowych.

Jarmark to także okazja do przypomnienia o znanym od średniowiecza pielgrzymkowym szlaku św. Jakuba prowadzącym do grobu świętego w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Szlak wiedzie z Kretingi na Litwie, przez Kłajpedę, Kaliningrad, Gdańsk, Koszalin, Kołobrzeg, Szczecin, Świnoujście, Greifswald do Rostocku, gdzie łączy się z drogami ze Skandynawii i prowadzi przez Francję do Hiszpanii.

W sobotę ze Szczecina wyruszy pierwsza rowerowa pielgrzymka do grobu św. Jakuba. Siedmiu cyklistów zamierza pokonać bez mała 3,5 tys. kilometrów i dotrzeć do grobu świętego 25 sierpnia.

Jarmark odbywać się będzie na placu przed katedrą i na ulicach wokół niej. Nad całością przedsięwzięcia czuwa parafia katedralna.

Historia szczecińskiej katedry sięga 1187 r. Wtedy to powstał w jej miejscu drewniany kościół. Mury dzisiejszej katedry wzniesiono w XV wieku. Świątynia była trzecią w mieście - po kościele świętych Piotra i Pawła i kościele św. Wojciecha, po którym nie zachował się żaden ślad - i od samego początku patronował jej św. Jakub. W czasie II wojny światowej została zniszczona. W latach 70. ubiegłego wieku odbudowano ją. Do dziś trwają prace nad przywróceniem katedrze dawnej świetności. Budowla odzyskała m.in. iglicę, zamontowano w niej nowe organy. (PAP)

res/ mrt/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL