Kultura i sztuka po 1989 roku

11.01.2017

V Międzynarodowe Spotkanie Performerów od piątku w sopockiej PGS

Siedmiu artystów zajmujących się sztuką żywą wystąpi na rozpoczynającym się w piątek w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie Dwubiegunowym Międzynarodowym Spotkaniu Performerów. To piąta edycja tej imprezy.

"Podczas tego dwudniowego wydarzenia chcemy pokazać artystów związanych ze sztukami żywymi czyli z performance, happeningiem, body art, działaniami parateatralnymi, a nawet też cyrkowymi – jest to więc dość otwarta formuła” - powiedział w środę PAP kurator Międzynarodowego Spotkania Performerów Arti Grabowski.

Jak wyjaśnił, dwubiegunowość zawarta w tytule imprezy wskazuje na to, że występy poszczególnych artystów zbudowane są na kontrastach i przeciwieństwie. "To ma być prezentacja dwóch stron tego samego tematu bądź ekspresji, dwóch +temperatur+, dwóch form. Pokazy jednych artystów mogą zaprzeczać lub stać w opozycji wobec przekazu innych twórców” – dodał.   

Hasłem przewodnim tegorocznego Spotkania Performerów w Sopocie jest „Ryzyk-Fizyk”.

„Performance jest tym rodzajem sztuki, który najbardziej ryzykuje co najmniej z kilku powodów, pomijając już nawet bardziej stereotypowy pogląd, że jest to sztuka bardzo cielesna i twórcy mogą ryzykować własnym zdrowiem, ale i takie działania też będziemy mieli. Główne ryzyko polega jednak na tym, że jest to dyscyplina, która w bezpośredni sposób konfrontuje się z publicznością – w performance widz jest bowiem bardzo blisko i fizycznie i emocjonalnie. Często też sam permorfer dokonuje różnych prowokacji, co wiąże się z możliwością niekontrolowanej odpowiedzi ze strony odbiorcy” - zaznaczył Grabowski.

W trakcie V Spotkania Performerów w PGS w Sopocie zaplanowano występy siedmiorga artystów: Będą to: Yann Marussich (Szwajcaria), duet kobiecy z Londynu New Noveta, Marcelli Antunez Roca (Hiszpania), Olof Olsson (Dania) oraz dwóch polskich performerów - Gramoli Arai oraz Tomasz Szrama (artysta ten od 30 lat mieszka w Finlandii).   

„Będą m.in. próby wystawiania widzów na cierpliwość w postaci półtoragodzinnego +stand up-u+ Olofa Olssona czy medytacyjnego występu Yanna Marussicha. Pochodzący z Barcelony Marcelli Antunez Roca to zaś twórca legendarnej, nieistniejącej już, grupy La Fura Dels Baus, poddający swoje ciało różnym technologicznym eksperymentom" - objaśnił kurator.

W sobotę w programie imprezy znalazła się też jedna godzina pod hasłem "Przyjdź i zrób swój performens". "Każdy, kto ma ochotę wyrazić siebie przed publicznością może w tym czasie pojawić się w galerii. Nawet jeśli nic się nie wydarzy, to oczekiwanie na przyjście kogoś również może być ekscytującym przeżyciem” – ocenił kurator.(PAP)

rop/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL