Inne

14.08.2013 aktualizacja 19.07.2016

VIII Festiwal Mozartiana od niedzieli w Gdańsku

Ponad 150 muzyków z dziewięciu krajów weźmie udział w rozpoczynającym się w niedzielę w Gdańsku VIII Festiwalu Mozartowskim Mozartiana. Zgodnie z tradycją, większość koncertów odbędzie się w plenerowej scenerii rokokowego Parku Oliwskiego.

"Podczas festiwalu gościć będą światowej sławy artyści: śpiewacy i instrumentaliści, prezentujący utwory Mozarta w klasycznych, nowoczesnych, a także etnicznych aranżacjach. Mozart zabrzmi w tym roku nie tylko w orkiestrze, ale i kameralnie, wykonywany na klawesynie, skrzypcach, a nawet na szkle" - poinformowała PAP Ilona Podosek z Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis, organizującego Mozartianę.

W trakcie VIII Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana oprócz rodzimych wykonawców wystąpią także artyści z Austrii, Brazylii, Japonii, Niemiec, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Włoch i Zimbabwe.

Podosek wyjaśniła, że zgodnie z dotychczasową tradycją festiwalu, obok wykonawców "grających z pełnym respektem dla każdej nuty postawionej przez Mozarta", pojawią się też i tacy, którzy będą "improwizować, zaledwie nawiązując do jego muzyki".

W trakcie VIII Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana oprócz rodzimych wykonawców wystąpią także artyści z Austrii, Brazylii, Japonii, Niemiec, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Włoch i Zimbabwe.

Melomani usłyszą też utwór Krzysztofa Meyera, skomponowany specjalnie na tegoroczne Mozartiana z wykorzystaniem Mozartowskich kontredansów.

Po raz pierwszy w tym roku Festiwal Mozartowski Mozartiana rozpocznie się Prologiem - trzema koncertami kameralnymi w Domu Uphagena przy ulicy Długiej w centrum zabytkowego Gdańska.

"Sonaty klawesynowe" wykonają Elżbieta Stefańska i Mariko Kato (Japonia); w koncercie "Mozart kameralnie" wystąpią Maria Sławek (skrzypce) i Piotr Różański (fortepian); a w trzecim prologowym koncercie pt. "Der Duft des Glases" (Zapach szkła) zaprezentuje się Wiener Glasharmonika Duo (Austria), czyli małżeństwo Christa Schoenfeldinger (harmonika szklana) oraz Gerald Schoenfeldinger (verrophone).

W przyszłą środę, w koncercie "Mozart i Wielkopolanie", będącym oficjalną inauguracją festiwalu Mozartiana, na dziedzińcu Pałacu Opatów w Parku Oliwskim, wystąpią Jakub Drygas (klarnet) i orkiestra Feel Harmony pod dyrekcją Łukasza Borowicza, który od marca 2007 r. jest dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej. Po koncercie zaplanowano po zmroku pokaz fontanny "tańczącej" do muzyki Mozarta.

Zwieńczeniem tego wieczoru będzie koncert "Se vuol ballare.... Mozart e l'antico Mare Nostrum" (Mozart i tańce Morza Śródziemnego) w wykonaniu Nando Citarella z zespołem La Paranza (Włochy).

W kolejnych festiwalowych dniach zaplanowano koncerty: "Mozart i jazz" w wykonaniu zespołu Krzysztof Herdzin Trio; "Divertimento" z udziałem Małgorzaty Zalewskiej (harfa), Daniela Rybickiego (flet), Capella Bydgostiensis i Jose Maria Florencio (Brazylia) jako dyrygentem; koncert organowy Filipe Verissimo (Portugalia) oraz "Mozart Meets Zulu" w wykonaniu MoZuluArt (Zimbabwe) i Ambassade String Quartet (Austria).

W koncercie finałowym, który odbędzie się 24 sierpnia w Archikatedrze Oliwskiej, wystąpią: Emma Kirkby, sopran (Wielka Brytania), Polski Chór Kameralny, Akademie fur Alte Musik Berlin (Niemcy) oraz dyrygent Jan Łukaszewski.

W programie tegorocznego festiwalu jest również widowisko "Mozart dla dzieci", którego reżyserem i autorem scenariusza jest Aleksy Perski oraz przedstawienie "Amadeus" Petera Shaffera Teatru Polskiego z Bielska-Białej.

Jednym z patronów medialnych VIII Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana w Gdańsku jest Polska Agencja Prasowa. (PAP)

rop/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL