Przedstawienia grup lalkowych z m.in. Polski, Hiszpanii i Grecji znalazły się w programie tegorocznej ósmej edycji Międzynarodowego Festiwalu "Lalka też człowiek", który rozpoczyna się w poniedziałek w Warszawie.
Festiwal "Lalka też Człowiek" istnieje od 2006 roku. Jest jednym z niewielu wydarzeń z dziedziny lalkarstwa, które nie jest skierowane do dzieci, ale do dorosłego widza.
W tym roku festiwal potrwa od 7 do 12 października. Przegląd otworzy przedstawienie "Urashima Taro"; w realizacji grupy teatralnej Rouge28 Theatre z Londynu, inspirowany japońską mitologią.
Hiszpanie z Agrupacion Senor Serrano zaprezentują spektakl „Katastrofa”. W swoim przedstawieniu łączą performance, taniec, video oraz technologie interaktywne.
Włoch Gaspare Nasuto pokaże spektakl "Pulcinella di mare”, który prezentuje wywodzącą się z włoskiej commedia dell'arte postać Poliszynela (wł. Pulcinella). Gaspare Nasuto, lalkarz i rzeźbiarz, jest uważany za jednego z mistrzów neapolitańskiej sztuki lalkarstwa. Specjalizuje się w guaratelle – specjalnym rodzaju lalki-rękawicy, stworzonej w XVI w. w Neapolu. Głos Pulcinella jest uzyskiwany przez lalkarza za pomocą pivetty – instrumentu muzycznego ukrywanego pod kostiumem aktora.
Na wystawie "Panoptikum Lalek albo faustowskie refleksje" zaprezentowane zostaną XIX i XX- wieczne słowackie lalki teatralne ze zbiorów Antona Anderle. Zobaczyć będzie można słowackie marionetki - postaci Fausta, Małgorzaty, Mefistofelesa, Wagnera, diabłów, aniołów, smoków, czarownic.
Podczas festiwalu wystąpi również zwycięzca ubiegłorocznej nagrody za kreatywność - warszawski teatr Malabar Hotel, który zaprezentuje sztukę "Bacon". Publiczność zobaczy też Walny-Teatr z Polski, który wystąpi ze spektaklem "Dziadek". Konrad Dworakowski i Teatr Pinokio z Łodzi, w ramach Sceny Wyobraźni im. Brunona Schulza, zaprezentuje "Balladyny i romanse" wg powieści Ignacego Karpowicza.
Festiwal zamknie spektakl greckiego teatru Merlin Puppet pt. "Clown's Houses". Akcja przedstawienia rozgrywa się w jednym budynku, w pięciu mieszkaniach należących do sześciorga bohaterów. Widz podgląda ich zmagania z rzeczywistością prowadzone w klaustrofobicznym otoczeniu.
W części filmowej festiwalu znajdą się pozycje nagrodzone na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych Animator w Poznaniu oraz białoruskim Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych. Nie zabraknie również imprez towarzyszących, skierowanych do odbiorców w każdym wieku - odbędą się warsztaty teatralne oraz wystawa lalek słowackich.
Na wystawie "Panoptikum Lalek albo faustowskie refleksje" zaprezentowane zostaną XIX i XX- wieczne słowackie lalki teatralne ze zbiorów Antona Anderle. Zobaczyć będzie można słowackie marionetki - postaci Fausta, Małgorzaty, Mefistofelesa, Wagnera, diabłów, aniołów, smoków, czarownic oraz animowany film Jana Svankmajera pt. "Faust" i fragmenty nagrań z występów teatru lalkowego Antona Anderle.
W finale festiwalu po raz ósmy zostaną przyznane nagrody teatralne w kategoriach: za "wyrażenie życia lalką"; (dla najlepszego aktora), za "wyrażenie lalką teatru" (za kreatywność), Grand Prix za "wyrażenie teatru lalką" (dla najlepszego spektaklu festiwalu).
Dodatkowo, swoje nagrody przyznają: Jury Studentów Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej (Nagroda "Stówa za Pointę"), Unia Teatr Niemożliwy (Nagroda "Cudnej Chwili") oraz Polski Ośrodek Lalkarski Polunima (dyplom). Także publiczność przyzna swoją nagrodę.
Wszystkie spektakle odbędą się w Instytucie Teatralnym w Warszawie. Szczegółowy program na stronie http://www.lalkatezczlowiek.eu (PAP)
agz/ abe/