W grudniu 2013 r. rozpocznie się budowa Gdyńskiego Centrum Filmowego. Wraz z obiektem w centrum miasta, w pobliżu Teatru Muzycznego, powstanie też m.in. parking podziemny na 220 samochodów. Inwestycja ma się zakończyć w II połowie 2015 r.
Umowę w tej sprawie podpisano w piątek w Gdyni.
"To zadanie ambitne, wymagające bardzo sprawnego działania. W Gdyni, w mieście gdzie film jest jedną z najważniejszych ze sztuk, powstanie dla niego nowoczesna infrastruktura i ważna przestrzeń publiczna, która służyć będzie mieszkańcom przez cały rok" - powiedział dziennikarzom prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.
W Gdyńskim Centrum Filmowym mieścić się będą trzy sale kina studyjnego, siedziba Gdyńskiej Szkoły Filmowej, biuro Festiwalu Filmów, klub i restauracja filmowa, sklep multimedialny i pomieszczenia biurowe. Powierzchnia całkowita budynku wyniesie ponad 3,7 tys. metrów kwadratowych.
W ramach tej inwestycji powstanie jeszcze parking podziemny na 220 miejsc oraz kolejka szynowa z Placu Grunwaldzkiego na Kamienną Górę.
Gdyńska Szkoła Filmowa powstała w styczniu 2010 r. Jest placówką o charakterze niekomercyjnym, finansowaną z budżetu miasta Gdyni, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz dotacji sponsorskich. Od studentów nie pobiera czesnego.
Konkurs na projekt architektoniczny Gdyńskiego Centrum Filmowym wygrała miejscowa pracownia Arch-deco. Koszt budowy centrum wyniesie 30,6 mln zł netto, z czego 21,9 mln zł to pożyczka z programu Unii Europejskiej Jessica.
Jessica (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) to inicjatywa powstała we współpracy Komisji Europejskiej z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) i Bankiem Rozwoju Rady Europy. Jej celem jest wsparcie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich.
Jessica pozwala na wykorzystanie funduszy strukturalnych UE w systemie zwrotnym, oferując np. na atrakcyjnych warunkach pożyczki lub gwarancje. Projekty realizowane w ramach tego funduszu łączą element komercyjny (projekty muszą generować dochód) oraz element społeczny - poprawiają atrakcyjność wspieranych obszarów, nadają im nowe funkcje i podnoszą jakość życia mieszkańców.
Pomorskie jest jednym z pięciu województw wdrażających program Jessica. Podmiotami do realizacji tej pomocy są Bank Gospodarstwa Krajowego dla miast na prawach powiatu oraz Bank Ochrony Środowiska dla pozostałych ośrodków miejskich. (PAP)
rop/ ula/