Kultura i sztuka po 1989 roku

10.09.2016

W Alei Łowickich Gwiozd pojawią się cztery nowe tablice

Cztery nowe tablice honorujące twórców ludowych i osoby zaangażowane w upowszechnianie dóbr kultury ludowej zostaną w sobotę odsłonięte w Alei Łowickich Gwiozd na Starym Rynku w Łowiczu.

"W tym roku swoje +gwiozdy+ otrzymają - w kategorii twórczość ludowa: artystka i pisarka Jadwiga Solińska z Wąsosza oraz łowicka wycinankarka Henryka Lus. Za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury ludowej nagrodzona zostanie śpiewaczka Zofia Czubik z Łowicza i ks. biskup Józef Zawitkowski - poinformował PAP Michał A. Zalewski z Urzędu Miejskiego w Łowiczu.

Jadwiga Solińska z Wąsosza Grajewskiego jest wszechstronnie uzdolnioną artystką i pisarką ludową. Występuje jako gawędziarka, jest także animatorką kultury. Jej pokazy i prezentacje dotyczące folkloru białostocczyzny - organizowane m.in. w Białostockim Muzeum Wsi - cieszą się ogromną popularnością. Za swoją działalność otrzymała już m.in. Srebrny Medal "Zasłużony kulturze – Gloria Artis", Nagrodę im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej", Odznakę Zasłużony Działacz Kultury, Krzyż Sybiraków, Krzyż Zesłańca Sybiru, Nagrodę Zygmunta Glogera.

Ksiądz biskup Józef Zawitkowski znany jest wiernym z całego kraju, m.in. z tego, że od 1980 r. wygłaszał homilie podczas mszy świętych transmitowanych z kościoła św. Krzyża w Warszawie przez I Program Polskiego Radia - do 2006 r. wygłosił blisko 140 kazań. jest również kompozytorem małych form muzycznych dla chórów i zespołów wokalnych. Jest też autorem tekstów znanych pieśni kościelnych, m.in.: "Panie dobry jak chleb" oraz "Abyśmy byli jedno". Od lat 80. jest związany z Łowiczem, tu w 1990 r. przyjął święcenia biskupie.

Śpiewaczka Zofia Czubik za swoją twórczość została już nagrodzona "Łowicką Różą" oraz Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Uczestniczyła w nagraniach i przedstawieniach przyśpiewek łowickich na antenie radia i telewizji, z kapelami ludowymi występowała w kraju i poza jego granicami. Obecnie występuje w Zespole Śpiewaczym "Ksinzoki".

Wycinanki wykonane przez Henrykę Lus można oglądać w muzeach m. in. w Łowiczu, Warszawie, Toruniu, Japonii, w centrum kultury w Bydgoszczy, w archiwum amerykańskiego ośrodka sztuk ludowych w USA. Wycinanka jej autorstwa została wybita przez Mennicę Polską na medalu okolicznościowym z okazji polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2011 roku.

Uroczyste odsłonięcie czterech nowych tablic w Alei Gwiozd Łowickich, odbędzie się w sobotę na Starym Rynku. Potem uczestnicy przejdą do pobliskiego Muzeum Ziemi Łowickiej, gdzie w sali barokowej wystąpi Zespół Śpiewaczy "Ksinzoki" i Zespół Pieśni i Tańca "Blichowiacy".

W muzeum będzie można nabyć również cztery dodatkowe znaczki pocztowe, do kolekcji "Aleja Gwiozd Łowickich", wydane przez Pocztę Polską. Cała seria składa się obecnie z 14 znaczków pocztowych.

"Gwiozdy łowickie", to nagroda przyznawana od 2011 r. Tablice z hartowanego szkła przedstawiają kolorowe "gwiozdy", czyli jeden z trzech typów łowickiej wycinanki - obok "kodry" i "tasiemki", element dawnego wyposażenia wnętrz. Jej historia sięga II połowy XIX wieku. Jest to wycinanka okrągła, często z brzegami nieregularnymi, z dekoracją w postaci symetrycznych elementów roślinnych oraz zwierzęcych.

Współcześnie ażurowe i wielobarwne "gwiozdy" to najpopularniejsza pamiątka kojarzona z regionem łowickim. (PAP)

agm/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL