Koncert utworów Fryderyka Chopina, przygotowany przez miasto Wrocław z okazji 25-lecia podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie, odbył się w sobotę w Izbie Deputowanych - parlamencie Berlina.
Koncertu w wykonaniu utytułowanego polskiego pianisty Janusza Olejniczaka wysłuchało około 200 gości z Polski i Niemiec. Olejniczak wykonał m.in. poloneza A-dur i walce E-dur oraz cis-moll. Koncert zakończył się owacją na stojąco.
Jak podkreślił prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, koncert to prezent dla Berlina przygotowany przez Wrocław, który nosi w tym roku tytuł Europejskiej Stolicy Kultur. "Jest kilka wątków dzisiejszego spotkania. Pierwszy dotyczy oczywiście jubileuszu 25-lecia podpisania traktatu o dobrosąsiedzkich stosunkach pomiędzy Polską i Niemcami (…). Drugi dotyczy naszej wspólnej obecności w przestrzeni europejskiej, w zjednoczonej Europie, o którą tak jesteśmy zatroskani, z niepokojem oczekując na wyniki brytyjskiego referendum. Chcę powiedzieć: niech Polska i Niemcy będą gwarantami trwałości europejskiego projektu" - mówił Dutkiewicz.
Prezydent Wrocławia podkreślił również, że każdego dnia uniwersum europejskich wartości powinno kształtować otwartości młodych ludzi wkraczających w dorosłe życie. „W zrozumiałej dla wszystkich wspólnocie. Tak ja zrozumiała i ukochana jest muzyka Chopina. Przekraczając granice, pokazując nowe horyzonty” - mówił Dutkiewicz.
Z kolei prezydent Parlamentu Berlina Ralf Wieland, podkreślił, że podpisany 25 lat temu traktat był pokojowym aktem kończącym bolesne rozdziały z przeszłości dwóch narodów. „Dziś wszyscy możemy powiedzieć, że Polska i Niemcy stały się dobrymi sąsiadami. Staliśmy się przyjaciółmi w środku Europy. Wyrazem tego jest wzajemne zaufanie i wspólnie realizowane projekty” - mówił Wieland.
Polsko-niemiecki układu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy podpisano w Bonn 17 czerwca 1991 roku. Po ratyfikowaniu przez parlamenty obu państw traktat ten wraz układem granicznym wszedł w życie 16 stycznia 1992 roku. (PAP)
pdo/ brw/