Najlepsi wykonawcy wyłonieni we wcześniejszych eliminacjach wystąpili w piątek wieczorem w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku podczas koncertu galowego 26. ogólnopolskiego festiwalu „Piosenka Białoruska”.
To jedna z najważniejszych w roku imprez mniejszości białoruskiej w Polsce. Na scenie pokazało się ponad 30. amatorskich zespołów artystycznych, solistów i duetów; wybranych w eliminacjach - najpierw rejonowych, a potem centralnych. Byli też goście z Białorusi. W centralnych eliminacjach w ostatnią niedzielę w Białymstoku rywalizowało ogółem ok. pięciuset wykonawców.
Festiwal organizuje Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Polsce (BTSK). Przewodniczący BTSK Jan Syczewski powiedział PAP, że pierwsze konkursy piosenki białoruskiej zorganizowano równo 50 lat temu, od 26 lat impreza ma formę festiwalu.
"Mamy za sobą bardzo bogatą przeszłość śpiewaczą, jako że naród białoruski, ludzie należący do mniejszości białoruskie kochają śpiew, lubią śpiewać" - powiedział Syczewski.
BTSK wspólnie z Towarzystwem Kultury Białoruskiej zaplanowało na cały 2019 r. około 50 różnych imprez kulturalnych kierowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych. W styczniu odbył się doroczny przegląd zespołów kolędniczych "Gwiazda i kolęda", dzieci mogą rywalizować w festiwalu "Piosenka Białoruska" - osobnym dla młodych, planowane są konkursy recytatorskie.
Latem nie zabraknie "Święta kultury Białoruskiej" organizowanego w plenerze w Białymstoku, które jest - jak podkreślił Syczewski - prezentacją rocznego dorobku zespołów artystycznych szerszej publiczności. W sezonie letnim wiele zespołów będzie dawać koncerty także na różnych festynach w gminach w regionie.
BTSK organizuje także "Kupalle" w Białowieży w lipcu i coroczną konferencję naukową "Droga ku wzajemności", która naprzemiennie odbywa się w Grodnie na Białorusi i w Białymstoku. W 2019 r. będzie miała miejsce w Białymstoku. BTSK organizuje także m.in. prezentacje sceniczne białoruskich tradycji obrzędowych.
Syczewski poinformował, że na wszystkie przedsięwzięcia - ok. 80 imprez - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przeznaczyło ok. 400 tys. zł. To o 5 proc. środków więcej niż w 2018 r. Dodał, że organizację imprez wspierają też samorządy, ale - jak to określił - "bardzo symbolicznie i też nie wszystkie". Częściej samorządy pomagają nie w formie dotacji, ale np. organizacyjnie.(PAP)
autor: Izabela Próchnicka
kow/ pat/