XIX wiek

14.12.2018

Węgry: wieczór literacki poświęcony Adamowi Mickiewiczowi

Wieczór literacki poświęcony Adamowi Mickiewiczowi z okazji nadania jego imienia jednemu z parków w Budapeszcie zorganizowała w piątek ambasada RP na Węgrzech.

O Mickiewiczu, którego 220. rocznica urodzin przypada w tym roku, mówili dyrektor Instytutu Badań Literackich PAN prof. Mikołaj Sokołowski, węgierski historyk i literaturoznawca Istvan Kovacs oraz ambasador Jerzy Snopek, który jest historykiem literatury.

Sokołowski podkreślił, że o ile Mickiewicz był obecny symbolicznie w roku odzyskiwania przez Polskę niepodległości i nawet jeden z pułków Armii Hallera nosił jego imię, to już podczas zmiany ustrojowej w 1989 r. nie odwoływano się do niego, a potem popularność jego poezji spadła. W tym roku - w jego ocenie - Mickiewicz "powraca".

Nazywając Mickiewicza wybitnym twórcą i myślicielem, dyrektor Biblioteki im. Ervina Szabo, w której odbyło się spotkanie, Peter Fodor wymienił przekłady utworów Adama Mickiewicza na język węgierski, w tym tłumaczenie jego sonetów w 1895 r. We foyer biblioteki można było obejrzeć najcenniejsze węgierskie wydania jego twórczości.

Na początku spotkania studenci Uniwersytetu im. Loranda Eoetvoesa zaprezentowali wiązankę utworów Mickiewicza po węgiersku, przygotowaną przez reżyserkę i popularyzatorkę polskiej kultury Tuende Trojan. Zabrzmiały m.in. fragmenty „Sonetów krymskich”, „Dziadów” i „Ody do młodości”.

W piątek rano imię Mickiewicza nadano parkowi w III dzielnicy Budapesztu podczas uroczystości z udziałem ambasadora, burmistrza węgierskiej stolicy Istvana Tarlosa oraz przedstawicieli węgierskiej Polonii. Park znajduje się w III dzielnicy, nazywanej Obudą, w północnej części Budapesztu.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ ndz/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL