Koncert fortepianowy w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy zainaugurował w niedzielę XII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego, w którym rywalizować będzie 41 artystów z 13 krajów. Honorowym patronem wydarzenia jest prezydent Andrzej Duda.
Jako solista w koncercie inauguracyjnym wystąpił ukraiński pianista Antoni Baryszewski, a Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej im. I.J. Paderewskiego poprowadził jego rodak Mykoła Diadiura. W programie znalazły się IV Symfonia koncertująca op. 60 na fortepian i orkiestrę Karola Szymanowskiego i Koncert Karpacki na orkiestrę Myroslava Skoryka.
"To prawdziwa uczta dla miłośników gry fortepianowej na najwyższym poziomie artystycznym. Organizatorowi tej szlachetnej rywalizacji, bydgoskiemu Towarzystwu Muzycznemu im. Ignacego Jana Paderewskiego, składam serdeczne podziękowania oraz uroczyste gratulacje i życzenia z okazji stulecia działalności. Jestem przekonany, że nadal będzie ona przynosić wiele dobrych owoców, a wybitni laureaci przysporzą mu nowej sławy w świecie" - napisał prezydent Duda w liście do organizatorów i uczestników konkursu.
Prezydent życzył uczestnikom konkursu powodzenia oraz wspaniałych karier, jurorom i organizatorom imprezy satysfakcji z pracy służącej promocji młodych talentów, a konkursowej publiczności - wielu niezapomnianych przeżyć artystycznych.
Oficjalnego otwarcia konkursu dokonała prezes Towarzystwa Muzycznego im. I.J. Paderewskiego prof. Katarzyna Popowa-Zydroń.
Konkurs organizowany jest przez Towarzystwo Muzyczne we współpracy z Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego i Filharmonią Pomorską. Zgodnie z regulaminem w konkursie mogą uczestniczyć pianiści urodzeni w latach 1990-2006, niebędący studentami jurorów w ostatnich trzech latach.
Grę uczestników konkursu oceniać będzie jury pod przewodnictwem dyrektora konkursu prof. Piotra Palecznego, w składzie: Rafał Blechacz, Dang Thai Son (Wietnam), Stanislav Ioudenitch (Stany Zjednoczone), Vanessa Latarche (Wielka Brytania), Nikita Mndoyants (Francja), Alberto Nose (Włochy), Noriko Ogawa (Japonia) i Alicja Paleta-Bugaj.
Blechacz, laureat XV Konkursu Chopinowskiego, pełni też rolę ambasadora konkursu.
W konkursie rywalizować będzie 41 pianistów z 13 krajów, w tym siedmioro Polaków. Zostali oni wyłonieni spośród 150 pianistów z 28 krajów, którzy wzięli udział w przesłuchaniach eliminacyjnych w Sacile (Włochy), Seulu, Tokio, Warszawie, Wiedniu i Nowym Jorku.
Zakwalifikowani do konkursu pianiści wezmą udział w czteroetapowych przesłuchaniach bydgoskiej Akademii Muzycznej, które rozpoczną się w poniedziałek. Na każdym etapie uczestnicy będą musieli wykonać program przewidziany w regulaminie imprezy.
W półfinałowych przesłuchaniach pianistom towarzyszyć będzie Capella Bydgostiensis pod kierunkiem Pawła Kapały, a w finale uczestnicy zagrają wybrany przez siebie koncert fortepianowy z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza.
Finał konkursu przewidziano 18 i 19 listopada. Koncert laureatów odbędzie się 20 listopada w sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej, a 21 listopada odbędzie się koncert zdobywców pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca w Filharmonii Narodowej.
Pierwszy Konkurs Paderewskiego, jeszcze o zasięgu ogólnopolskim, odbył się w 1961 r. Zwycięzcą został 25-letni Jerzy Maksymiuk, później znany w świecie dyrygent i dyrektor orkiestr. Kolejne ogólnopolskie konkursy odbyły się w 1986 r. i 1994 r. W 1998 r. impreza zyskała rangę międzynarodową i odtąd odbywa się regularnie co trzy lata. (PAP)
Autor: Jerzy Rausz
rau/ mok/