Kultura i sztuka po 1989 roku

19.05.2019

W czerwcu ostatnia premiera Teatru Muzycznego „Miss Saigon”

Musicalowy przebój West Endu i Broadwayu „Miss Saigon” będzie ostatnią premierą obecnego sezonu w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Spektakl w adaptacji reż. Zbigniewa Maciasa i pod kierownictwem muzycznym Macieja Pawłowskiego będzie można oglądać od 8 czerwca.

"To jeden z tych musicali, które poruszają od pierwszych dźwięków muzyki. Jesteśmy więc pewni, że dostarczymy naszej publiczności ogromnych emocji, tym bardziej, że do współpracy udało nam się zaprosić fantastycznych realizatorów i artystów" - podkreśliła dyrektor Teatru Muzycznego w Łodzi Grażyna Posmykiewicz.

"Miss Saigon" będzie kolejnym współczesnym musicalem autorstwa Claude'a-Michela Schonberga (muzyka) i Alaina Boublila (libretto), który będzie można oglądać na deskach łódzkiej sceny muzycznej. Wielkim sukcesem w Łodzi okazała się adaptacja "Les Miserables". Na podobny efekt liczą w Teatrze Muzycznym w przypadku wystawienia "Miss Saigon".

"Spektakl, nad którym pracujemy, jest bardzo trudny dla wykonawców. Stawia przed nimi bardzo duże wymagania wokalne i aktorskie. Jest bardzo naładowany emocjami. Mamy jednak bardzo dobry zespół wokalny, który skompletowaliśmy z najlepszych artystów z całej Polski" – przyznał reżyser produkcji Zbigniew Macias.

Dodał, że prace nad łódzką adaptacją "Miss Saigon" trwają od blisko roku. "Może nie z aktorami, bo wcześniej było omówienie spektaklu, a także musieliśmy przebyć ciężką drogę z licencjodawcą. Nie było łatwo, ale mam nadzieję, że 8 czerwca widzowie, którzy przyjdą do teatru powiedzą: +wow+" – zaznaczył.

Ogłoszono już obsadę musicalu. W postać głównego bohatera Chrisa w łódzkiej inscenizacji wcielą się Marcin Franc, Marcin Januszkiewicz, Maciej Pawlak i Jan Traczyk; w rolę jego ukochanej Kim – Sylwia Banasik i Joanna Gorzała. Z kolei Edyta Krzemień i Agnieszka Przekupień wykreują postać Ellen – amerykańskiej żony Chrisa, a Robert Rozmus i Tomasz Steciuk staną się charyzmatycznym Szefem, właścicielem nocnego klubu w Sajgonie. Marcin Jajkiewicz wystąpi jako John, przyjaciel Chrisa, a Katarzyna Łaska i Ewa Spanowska wcielą się w postać Gigi.

Akcja słynnego musicalu rozpoczyna się w 1975 r., podczas ostatnich dni amerykańskiej obecności w Sajgonie. To epicka historia o miłości między amerykańskim żołnierzem a młodą Wietnamką. Chris zakochuje się z wzajemnością w Kim, wietnamskiej prostytutce. Upadek Sajgonu ich rozdziela – Chris w Stanach Zjednoczonych rozpoczyna nowe życie, Kim rodzi chłopca i czeka na powrót ukochanego, żyjąc w nędzy, poniżeniu i strachu. Gdy Chris dowiaduje się, że jest ojcem dziecka Kim, postanawia wrócić na Wschód i zmierzyć się z przeszłością.

Prapremiera "Miss Saigon" miała miejsce na West Endzie w Londynie w 1989 r. Musical grany był tam przez dziesięć lat, kolejne dziesięć wystawiany był na Broadwayu – w sumie dano ponad osiem tysięcy przedstawień. 25 lat po premierze, w maju 2014 r., na West Endzie odbyła się premiera unowocześnionej wersji i tę pokaże Teatr Muzyczny w Łodzi. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL