Ponad 800 wydawców z 25 krajów zaprezentuje się na VII Warszawskich Targach Książki, które odbywać się będą od 19 do 22 maja na Stadionie PGE Narodowym. W programie zaplanowano prawie 1500 spotkań, dyskusji, debat, konkursów i wystaw.
Podczas VII Warszawskich Targów Książki 2016 na blisko 12 tys. m kw. powierzchni wystawienniczej zaprezentuje się 815 wystawców z 25 krajów (m.in. z Australii, Belgii, Chin, Francji, Grecji, Kanady, Niemiec, Rumunii, Słowacji, USA, Tajwanu oraz Polski) oraz ponad tysiąc autorów - w zeszłym roku było ich niespełna 800. Jak zauważył podczas wtorkowej konferencji dyrektor Warszawskich Targów Książki Jacek Oryl, WTK są największymi - pod względem liczby wystawców - targami w Polsce; co więcej, nie tylko targami książki, ale w ogóle we wszystkich branżach. "Jesteśmy na drugim miejscu, jeśli chodzi o liczbę zwiedzających - w zeszłym roku odwiedziły nas 72 tys. ludzi. Wyprzedziły nas tylko targi samochodowe w Poznaniu z wynikiem 99 tys. interesantów" - powiedział.
Z czytelnikami na targach spotkają się m.in. Jerzy Bralczyk, Jacek Dehnel, Józef Hen, Jacek Hugo-Bader, Hanna Krall, Zygmunt Miłoszewski, Kazimierz Orłoś, Jerzy Pilch, Mariusz Szczygieł, Olga Tokarczuk, Eustachy Rylski, Adam Wajrak, Krzysztof Varga, Adam Zagajewski. Nie zabraknie także gości z zagranicy - odbędą się m.in. spotkania z Simonem Sebagiem Montefiore, brytyjskim historykiem, autorem Książki "Romanowowie", ukraińskim korespondentem wojennym Siergiejem Łojko, austriacką pisarką Barbarą Grischmuth czy młodym autorem z Korei Południowej Kimem Young-ha.
W piątkowy wieczór poznamy tegorocznego laureata Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, a w sobotę na targach zaplanowano Dzień Reportażu. W programie spotkania z wszystkimi finalistami nagrody: Karoliną Domagalską ("Nie przeproszę, że urodziłam...", Pawłem Reszką ("Diabeł i tabliczka czekolady", Michałek Książkiem ("Droga 816"), Zbigniewem Parafianowiczem i Michałem Potockim ("Wilki żyją poza prawem") oraz Jenny Nordberg ("Chłopczyce z Kabulu").
Podczas targów ogłoszone zostaną nominacje do Nagrody Literackiej NIKE, Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Literackiej Gryfia, poznamy też tegorocznych laureatów Honorowej Nagrody Warszawskich Targów Książki Ikar, Nagrody Fundacji Kultury Polskiej za promocję polskiej książki na świecie, Nagrody Magellana za najlepszą książkę turystyczną, Nagrodę Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego i kilku innych nagród.
Gościem honorowym 7. edycji targów będą Węgry, gościem specjalnym - Barcelona i literatura katalońska. Obecność gościa honorowego i specjalnego, jak powiedział Rafał Skąpski, prezes zarządu spółki Targi Książki, związana jest z wyrazem międzynarodowego zainteresowania Warszawskimi Targami Książki.
"Wybór Węgier, jako gościa honorowego, związany jest także z przypadającą w tym roku rocznicą Rewolucji Węgierskiej z 1956 roku. Wielkim zaszczytem dla nas jest również to, że trwający od wiosny tego roku do jesieni przyszłego roku Rok Kultury Węgierskiej w Polsce zostanie zainaugurowany właśnie podczas Warszawskich Targów Książki. Z kolei Katalonia, Barcelona wszystkim kojarzy się z pięknym regionem, z wycieczkami, ze słońcem oraz z piłką nożną. Chcemy, żeby do tego krajobrazu dopisać emocje związane z czytaniem literatury katalońskiej, z poznawaniem pisarzy katalońskich, z rozpoznawaniem ich spośród znakomitej grupy pisarzy hiszpańskojęzycznych" - wyjaśnił Skąpski.
Wydawcy przygotowali na targi ponad 20 nowości z literatury węgierskiej m.in. "Salon wiosenny" cenionego w Polsce węgierskiego pisarza Gyorgy Spiro, "30 srebrników" Sandora Maraia, "Opium" Gezy Csatha czy "Ostatnia gospoda" Imre Kertesza. Nie zabraknie także książek historycznych - jak młodzieńcze teksty Gyuli Csicsa "Budapeszt 1956 - Dziennik dwunastoletniego chłopca", eseje Csaby Gyorgy Kissa "Powinowactwo wyszehradzkie" czy opracowania "Węgrzy wobec Powstania Warszawskiego" Marii Zimy.
Na targach prezentowane będą wystawy "Budapeszt wczoraj i dziś" autorstwa fotografików Imre Kinszkiego i Otto Kaisera oraz "Chłopcy z placu Broni" poświęcona najpopularniejszej jak dotychczas książce węgierskiej w Polsce.
Jak wynika z sondażu czytelniczego wykonanego na zlecenie Warszawskich Targów Książki, połowa respondentów w 2015 r. nie przeczytała żadnej książki, jedną zaledwie 2 proc., od 2 do 5 książek - 19 proc., od 6 do 10 - 11 proc., powyżej 10 - 18 proc. Najchętniej czytane są książki przygodowe, obyczajowe i historyczne, a jako najlepszych polskich autorów autorzy badania wskazali kolejno: Wojciecha Cejrowskiego, Katarzynę Grocholę, Andrzeja Sapkowskiego i Joannę Chmielewską.
Podczas WTK piątek będzie Dniem Książki Akademickiej i Naukowej (jubileuszowe 10. Targi Academia), zaś sobota i niedziela - Warszawskim Weekendem Rodzinnym na płycie Stadionu. Na zwiedzających targi będą czekały leżaki pod parasolkami, kawiarenka, program literacki.(PAP)
aszw/ mhr/