Koncertem symfonicznym, w programie którego znajdą się utwory m.in. Ignacego Jana Paderewskiego oraz Zygmunta Noskowskiego, uczci Narodowe Święto Niepodległości Filharmonia Łódzka. Obok orkiestry pod dyrekcją jej szefa artystycznego Pawła Przytockiego wystąpi pianistka Julia Kociuban.
Narodowe Święto Niepodległości Filharmonia Łódzka uczci w piątek wieczorem koncertem symfonicznym. Wydarzenie będzie również wpisywać się w obchody Roku Polskiego Romantyzmu.
"W programie wieczoru znalazły się: wirtuozowski Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego, jednego z największych pianistów w historii i jednego z ojców Niepodległej oraz premiera polskiego rządu, a także II Symfonia c-moll +Elegijna+ Zygmunta Noskowskiego, ucznia Stanisława Moniuszki i nauczyciela Karola Szymanowskiego, w której autor nie tylko nawiązuje do folkloru, lecz także cytuje +Mazurek Dąbrowskiego" - przekazała Karolina Albińska z Filharmonii Łódzkiej.
Dopełnieniem programu będzie muzyka Romana Ryterbanda – kompozytora urodzonego w 1914 roku w Łodzi, który działał w Szwajcarii, Kanadzie i USA. Jego bogata i różnorodna twórczość - od piosenek po symfonie - lepiej znana jest za granicą niż w Polsce, choć niektóre utwory nie były wykonywane nigdy, czego przykładem jest inspirowana folklorem "Suita polska". Jej fragmenty swoje światowe prawykonanie będą miały właśnie na koncercie w Łodzi.
W świąteczny wieczór obok Orkiestry Symfonicznej FŁ pod dyrekcją jej szefa artystycznego Pawła Przytockiego na scenie pojawi się pianistka Julia Kociuban, regularnie występująca w renomowanych europejskich salach koncertowych. Artystka szczególnym zainteresowaniem darzy muzykę polską - na debiutanckiej płycie umieściła II Sonatę fortepianową Grażyny Bacewicz, za album z koncertami fortepianowymi Tansmana i Bacewicz otrzymała nominację do Fryderyka, zaś jej najnowszy krążek zawiera polonezy Chopina, Paderewskiego i Zarębskiego.
Przed koncertem, o godz. 18.15 w sali kameralnej, odbędzie się spotkanie promujące najnowszą płytę łódzkich filharmoników, którzy pod dyrekcją Pawła Przytockiego nagrali zapomniane symfonie kompozytorów polskich XIX wieku: Franciszka Mireckiego i Józefa Wieniawskiego. W spotkaniu, które poprowadzi Konrad Mielnik, obok Pawła Przytockiego, udział weźmie Barbara Ostafin, autorka biografii Franciszka Mireckiego "Z Krakowa do La Scali".(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ pat/