Specjalne wykonanie muzyki Haendla na 4 trąbki, 4 waltornie, 4 kotły i carillon zainauguruje w piątek w Gdańsku cykl letnich koncertów. Występy będą miały miejsce w każdy piątek i sobotę, a wiele z nich wzbogacą dodatkowe efekty wizualne i pokazy Fontanny Heweliusza.
Na cykl letnich koncertów złożą się zarówno utwory klasyczne, jak i współczesna muzyka, w tym jazzowa, komputerowa i filmowa. Koncerty odbywać się będą w lipcu i w sierpniu, w każdy piątek o godz. 21 oraz w każdą sobotę o g. 12:05. W piątek muzycy grać będą na carillonie zainstalowanym na wieży kościoła św. Katarzyny, a w soboty – na instrumencie, który znajduje się na wieży Ratusza Głównego Miasta.
Podczas pierwszego z występów, zaplanowanego na najbliższy piątek, wykonany zostanie utwór "Muzyka na wodzie" Jerzego Fryderyka Haendla w aranżacji Kamila Cieślika. Na carillonie (wyjątkowo będzie to carillon mobilny, a nie ten zainstalowany na wieży kościoła św. Katarzyny) zagra gdańska carillonistka Monika Kaźmierczak, a towarzyszyć jej będzie zespół Hornet Ensemble (4 trąbki, 4 waltornie i 4 kotły).
W kolejne weekendy na carillonach zagrają m.in. Tom Van Peer z Belgi (wykona m.in. muzykę romantyczną we własnych aranżacjach oraz improwizacje na tematy filmowe), Monika Kaźmierczak (wykona polskie utwory oraz muzykę z Gdańska i okolic), Anna Kasprzycka (zaprezentuje m.in. muzykę obu Ameryk), Wojciech Lauer (zagra muzykę z gier komputerowych oraz standardy jazzowe na carillonie).
Zwieńczeniem letnich koncertów będzie zaplanowany na 25 sierpnia występ pn. „Currents/Prądy” w wykonaniu amerykańskiej carillonistki Tiffany Ng. Występowi towarzyszyć będą specjalne wizualizacje wyświetlone na wieży kościoła św. Katarzyny przygotowane przez gdańskich artystów Roberta Turło i Adama Przybysza.
Na zakończenie każdego z piątkowych koncertów, o godz. 21:45 zaplanowano pokazy Fontanny Heweliusza, którym towarzyszyć będzie specjalnie skomponowana muzyka wygrywana przez carillon. W lipcu będzie to utwór „Opowieści Fontanny Heweliusza” skomponowany przez Kamila Cieślika, a w sierpniu - kompozycja „Nihil constant” autorstwa Katarzyny Kwiecień–Długosz. Oba utwory zostały wybrane w konkursie zorganizowanym przez spółkę Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna.
Fontanna Heweliusza została zbudowana w sierpniu 2014 r. Wodotrysk tworzy płytka prostokątna niecka wyłożona kamiennymi płytami, w których umieszczono liczne tryskające wodą ku górze, dysze. Wewnątrz niecki zamontowano kilka pionowych obręczy o średnicy około 190 cm naszpikowanych dyszami strzelającymi wodą w różnych kierunkach. Sterowany elektronicznie wodotrysk został wyposażony w system wielokolorowych świateł, który - w połączeniu z systemem sterowania wodą, pozwala urządzać na fontannie różnorodne pokazy.
Carillon to zespół co najmniej 23 dzwonów, zestrojonych ze sobą w sposób umożliwiający wygrywanie na nich melodii. Każdy dzwon połączony jest (najczęściej systemem linek) z pokaźną klawiaturą, za pomocą której carillonista gra uderzając pięściami w klawisze. Instrumenty, które mają mniej niż 23 dzwony lub nie posiadają klawiatury, to kuranty.
Do Gdańska pierwszy carillon trafił w 1561 r. Zamontowano go na Ratuszu Głównego Miasta. Czternaście lat później podobny instrument zawisł także na wieży kościoła św. Katarzyny. Oba zestawy nie miały jednak klawiatury, wygrywały wyłącznie mechaniczne melodie zapisane wcześniej na tzw. "bębnie". Dopiero w XVIII wieku - na wieży kościoła św. Katarzyny pojawił się pierwszy w mieście carillon z klawiaturą.
Oba gdańskie carillony zostały zniszczone w czasie wojny. W ostatnich latach, dzięki zaangażowaniu pracowników gdańskiego Muzeum Zegarów Wieżowych, udało się odtworzyć oba instrumenty. Carillon na ratuszu składa się z 37, a ten na kościele św. Katarzyny - z 50 dzwonów. Przed kilkoma laty Gdańsk zakupił także obwoźny instrument składający się z 48 dzwonów umieszczonych w przeszklonej gablocie zamontowanej na podwoziu zabytkowej ciężarówki.
Organizatorami koncertów są: miasto Gdańsk, Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska i Polskie Stowarzyszenie Carillonowe. (PAP)
aks/aszw/