Przed Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu ruszył we wtorek montaż rzeźby „Piano-Forte”, która uhonoruje 50-lecie Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu.
Rzeźba będzie miała kształt koła o średnicy 3,2 m. Będzie wykonana z białego marmuru i czarnego granitu. Wykonał ją rzeźbiarz Krzysztof M. Bednarski, który na co dzień mieszka w Rzymie. We wtorek na konferencji prasowej w Kaliszu powiedział, że muzyka zawsze jest abstrakcyjna, więc uznał, że najlepszą formą dla jej wizualizacji będzie abstrakcja.
Przyznał, że pracując nad koncepcją uznał, że ideę muzyki jazzowej dobrze odda wertykalnie ustawione koło, na którego konstrukcję złożą się elementy z czarnego i białego kamienia. Zestawienie białego z czarnym ma nawiązywać do klawiatury.
„Okrąg jest formą, która pozwala przejść w inny wymiar. Jest formą kosmiczną nawiązującą do tematu i plakatu festiwalu. Ma też w sobie nieskończoność. (…) W rzeźbie nie ma dosłowności. Dopełnia ją widz, swoją kulturą i doświadczeniami. Widz sam ją zinterpretuje” – powiedział Krzysztof M. Bednarski.
Dyrektor CKiS Dariusz Grodziński powiedział, że „wielka postać Krzysztofa M. Bednarskiego przykuła naszą uwagę serią memoriałowych rzeźb dla Krzysztofa Kieślowskiego, Felliniego, Stańki, Szymborskiej, Pendereckiego. Kiedy zaproponował formę okręgu, to od samego początku nas przejęła. Można interpretować ją na wiele sposobów. Pokazuje koło historii, jaką ten festiwal zataczał i zatacza. W tym rozstawieniu bieli i czerni ja słyszę muzykę. Okrąg jest magicznym portalem, przez który można przejść i zanurzyć się w innym świecie dźwięków jazzowych” – stwierdził.
Koszt inwestycji wyniesie pół miliona złotych. Pieniądze na ten cel pozyskano w ramach programu „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2023”, prowadzonego przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
Rzeźba zostanie odsłonięta 23 listopada o godz. 18.00 na 50-lecie Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych i inaugurację wydarzenia. Stanie przed główną siedzibą CKiS przy ul. Łaziennej. Teren wokół niej zostanie utwardzony kostką granitową, powstanie też podjazd, aby umożliwić poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami. Na pomniku zostanie umieszczona inskrypcja w języku Braille'a, co będzie ułatwieniem dla osób niedowidzących i niewidomych.(PAP)
Autorka: Ewa Bąkowska
bak/ joz/