Trasę spacerową po miejscach utrwalonych na obrazach śląskiego malarza nieprofesjonalnego Ewalda Gawlika otwarto w czwartek w Katowicach. "Szlak Gawlika" znajduje się na terenie dawnych robotniczych osiedli w Nikiszowcu i Giszowcu (dzielnice Katowic).
Projekt został zrealizowany przez trzy katowickie obiekty należące do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego: Osiedle Giszowiec (Miejski Dom Kultury w Giszowcu), Osiedle Nikiszowiec (Dział Etnologii Miasta Muzeum Historii Katowic) oraz Galerię Szyb Wilson.
Kierownik Działu Etnologii Miasta katowickiego muzeum Bożena Donnerstag powiedziała PAP, że "Szlak Gawlika" to "rodzaj zabawy". "Chętni, którzy chcą wybrać się na ten spacer otrzymają folder z mapami Giszowca i Nikiszowca z dziesięcioma obrazami Gawlika. Miejsca uwiecznione przez malarza należy odszukać, a następnie odpowiednio uzupełnić mapę" – wyjaśniła Donnerstag.
Trasę można przejść pieszo lub przejechać samochodem; zaznaczone na niej miejsca leżą na sąsiadujących ze sobą, dawnych robotniczych osiedlach. "Okazjonalnie po trasie będzie również kursował +Ewaldobus+ - autobus +oklejony+ reprodukcjami obrazów Gawlika" – dodała Donnerstag.
Twórca nieprofesjonalny Ewald Gawlik (1919-1993) uprawiał przede wszystkim malarstwo olejne, malował pejzaże, martwe natury oraz sceny rodzajowe związane z Nikiszowcem i Giszowcem.
"Na szlaku znalazły się charakterystyczne miejsca tych dzielnic m.in. plac Wyzwolenia na Nikiszowcu czy centrum Giszowca. Choć są one dobrze znane mieszkańcom, na obrazach nie wszystko od razu da się rozpoznać" – dodała Donnerstag.
Urodzony w Nikiszowcu Ewald Gawlik nazywany jest "śląskim van Goghiem". "Był dokumentalistą miejscowego życia społecznego. Na jego obrazach można zobaczyć, jak kiedyś ludzie żyli, mieszkali, jakie stroje ludowe wówczas nosili oraz jak w jego czasach wyglądały te piękne dzielnice" – podkreśliła.
Gawlik już od dzieciństwa przejawiał talent plastyczny, był uczniem m.in. Pawła Stellera. Należał również do tzw. grupy janowskiej skupiającej malarzy-amatorów, do której należało wielu uznanych twórców nieprofesjonalnych m.in. Teofil Ociepka, Paweł Wróbel, Eugeniusz Bąk oraz Erwin Sówka.
W dawnej pracowni Gawlika w Giszowcu zwaną "Gawlikówką" można obejrzeć pamiątki po artyście, szkice jego niedokończonych obrazów, a także wystawę jego malarstwa. Jego obrazy prezentowane są w wielu muzeach i miejscach wystawienniczych. (PAP)
akp/ pz/