Jedna z najczęściej wystawianych sztuk Williama Szekspira „Jak wam się podoba” w reżyserii Mai Kleczewskiej, to ostania w tym sezonie - zaplanowana na sobotni wieczór - premiera Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.
Kleczewska, która razem z dramaturgiem Łukaszem Chotkowskim jest także współautorką scenariusza przedstawienia, przygotowała autorską interpretację komedii Szekspira.
Akcja sztuki rozgrywa się w Lesie Ardeńskim we Francji. "Zadaliśmy pytanie czym jeszcze może być Las Ardeński, gdzie już na początku drugiego aktu wyruszają postaci. Czyli - dokąd? Do pytania o swoją tożsamość, o to czy można być w ogóle poza płcią, o podróż do swojego wewnętrznego świata, swojego nieświadomego czy podświadomego terytorium. Jest to rodzaj introspekcji, gdzie można spotkać i odkryć swoje prawdziwe +ja+" – opisywała reżyserka podczas konferencji prasowej zapowiadającej premierę.
Chotkowski podkreślił, że w spektaklu pozostaje bardzo dużo Szekspira, dokonano jedynie pewnych przesunięć w tekście.
W przedstawieniu występują m.in. Dagna Dywicka, Magda Grąziowska, Joanna Kasperek, Wojciech Niemczyk, Bartłomiej Cabaj, gościnnie – Marta Ścisłowicz, Sebastian Perdek, Kamil Studnicki, a także trenerzy i sportowcy z klubu zapaśniczego z Chęcin.
Premiera spektaklu w sobotę. Przedstawienie przeznaczone jest dla widzów dorosłych.
Kleczewska - absolwentka Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie - reżyserowała m.in. w: Narodowym Starym Teatrze w Krakowie ("Sen nocy letniej" wg Williama Szekspira, "Zbombardowanych" Sarah Kane); Teatrze Narodowym ("Fedrę" wg Eurypidesa, "Marata/Sade’a" wg Petera Weissa); Teatrze Polskim w Bydgoszczy ("Płatonowa" wg Antoniego Czechowa, "Podróż zimową", "Cienie. Eurydyka mówi" Elfriede Jelinek); Deutsches Schauspielhaus w Hamburgu ("Burzę" wg Williama Szekspira). Jest m.in. laureatką Paszportów "Polityki". W 2017 r. otrzymała jedną z najbardziej prestiżowych nagród teatralnych w Europie: Srebrnego Lwa za innowację w teatrze, przyznanego podczas Teatralnego Biennale w Wenecji. (PAP)
Autor: Katarzyna Bańcer
ban/ pat/