Z udziałem kilkudziesięciu uczniów, którzy wystąpią w konkursie recytatorskim, w środę w Kołobrzegu rozpoczął się XII Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada”. Impreza potrwa do 18 września. Dwa pierwsze dni tegorocznej „Herbertiady” przeznaczono na warsztaty recytatorskie dla uczestników konkursu. Prowadzą je aktorki Jolanta Deszcz-Pudzianowska z Lublina i Lidia Sycz z Warszawy.
Konkurs recytatorski odbędzie się w piątek 16 września w Regionalnym Centrum Kultury. Weźmie w nim udział 33 uczniów szkół ponadgimnazjalnych, w tym 9 licealistów ze Lwowa. Ich występy będzie oceniać jury w składzie: Mirosław Konarowski, Przemysław Tejkowski, Maria Dorota Pieńkowska, Jadwiga Maj, Helena Elert.
W części artystycznej „Herbertiady” w piątek 16 września Teatr Dramatyczny z Białegostoku wystawi „Beniowskiego” Juliusza Słowackiego. W sobotę 17 września aktor Teatru Narodowego w Warszawie Mirosław Konarowski zaprezentuje monodram „Raport 2011 rok. Poezja Zbigniewa Herberta”, zaś Teatr im. J. Osterwy z Gorzowa Wielkopolskiego spektakl „Żegnaj książę”, inspirowany życiem i twórczością Herberta, który w latach 60. pracował w gorzowskim teatrze jako kierownik literacki.
Ostatnim punktem „Herbertiady” będzie zaplanowane na niedzielę 18 września w starym ratuszu spotkanie z historykiem dr Lucyną Kulińską zatytułowane „Dzieci Kresów”.
Zbigniew Herbert (1924 - 1998) poeta, eseista, dramatopisarz, autor słuchowisk. Z wykształcenia ekonomista, prawnik i filozof. Zadebiutował w 1950 r. na łamach prasy. Sześć lat później ukazała się jego pierwsza książka - tom wierszy „Struna światła” . Do najbardziej znanych i cenionych utworów Herberta należy cykl wierszy O „Panu Cogito”. (PAP)
sibi/ ls/