Kraków chce wspierać księgarnie stacjonarne. Radni zdecydowali w środę, że stowarzyszenia, fundacje i organizacje pozarządowe będą mogły w otwartym konkursie walczyć o dotacje na organizowanie w księgarniach wydarzeń kulturalnych.
Chodzi np. o spotkania autorskie, warsztaty, projekcje filmowe czy dyskusje o literaturze. Na wspieranie działalności kulturalnej w księgarniach ma być co roku zarezerwowane w budżecie miasta blisko 200 tys. zł.
"Chcemy, by krakowskie księgarnie, były miejscami aktywnymi, żeby nie było tak, że wchodzę, biorę książkę i wychodzę, ale żebyśmy mogli zostać tam na dłużej, spotkać się z autorami i podyskutować o literaturze. Chodzi o to, by księgarnie stawały się takimi domami kultury najbliżej mieszkańców, poszerzały swoją ofertę i były atrakcyjne" - powiedział PAP radny PO Tomasz Urynowicz. Jak podkreślił szersza oferta księgarń ma być zachęta do czytania i kupowania książek.
W ostatnich latach liczba księgarń spadał w Krakowie z 95 do 76. Z krajobrazu miasta zniknęły tak znane literackie adresy jak księgarnia "Hetmańska" i nowohucka "Skarbnica". Ale, jak zauważa Robert Piaskowski z Krakowskiego Biura Festiwalowego, dobrym znakiem jest to, że powstają nowe księgarnie, poza ścisłym centrum miasta np. w Podgórzu.
"Księgarnie stanowią nieodłączny element pejzażu kulturowego Krakowa. Ale w sytuacji, gdy miasto nie jest właścicielem obiektów handlowych w ścisłym centrum utrzymanie takiego zrównoważonego pejzażu jest trudne. Jesteśmy pierwszym miastem, które wprowadziło preferencje czynszowe dla księgarń i to pozwala powstawać nowym miejscom o profilu księgarnio-kawiarnia" - mówił Piaskowski.
Dodał, że program grantowy na działalność kulturalną w księgarniach pomoże w organizacji takich wydarzeń, które będą przyciągać klientów i pozwolą wspólnie się promować. "Chcemy, by księgarnie nie definiowały swojej roli wyłącznie jako sprzedaż książek, ale żeby zrzeszały się w kooperujące ze sobą podmioty i organizowały wydarzenia wspierające czytelnictwo" – mówił Piaskowski.
W 2013 r. Kraków uzyskał tytuł Miasta Literatury w ramach sieci miast kreatywnych UNESCO.(PAP)
wos/ pz/