Z okazji XVI Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce w Synagodze Tempel na krakowskim Kazimierzu odbyło się w sobotę z nabożeństwo modlitewne Hawdala na zakończenie szabatu. Uczestniczyli w nim żydzi i chrześcijanie.
W nabożeństwie uczestniczyli m.in. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz i kard. Franciszek Macharski oraz przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Tadeusz Jakubowicz. Modlitwę poprowadził rabin Jicchak Horowitz.
"Spotykamy się co roku od pierwszego Dnia Judaizmu. Moim marzeniem jest, by te spotkania mogły się odbywać częściej. Jesteśmy razem i tylko to się liczy" – powiedział do zebranych przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Tadeusz Jakubowicz.
Kard. Stanisław Dziwisz podkreślił z kolei, że jest to już 16. spotkanie, którego uczestnicy spotykają się "w duchu braterstwa i modlitwy, by polecić Panu Bogu losy współżycia Żydów i chrześcijan w Krakowie, w Polsce i na świecie".
Kard. Dziwisz przypomniał, że "za kilka tygodni przypada 70. rocznica wymordowania i wygnania do obozu koncentracyjnego w Płaszowie resztek ludności żydowskiej, stłoczonej uprzednio w nieludzkich warunkach na terenie krakowskiego getta".
"Myślę o tym, jak wielkim darem jest Słowo Boże, które pomaga nam przezwyciężyć ludzkie reakcje i budować przyszłość w zaufaniu do miłości Boga, który budzi w ludzkim sercu szlachetne nadzieje, daje wielkie obietnice i pozostaje na zawsze wierny" – powiedział kard. Stanisław Dziwisz.
Przypomniał, że "za kilka tygodni przypada 70. rocznica wymordowania i wygnania do obozu koncentracyjnego w Płaszowie resztek ludności żydowskiej, stłoczonej uprzednio w nieludzkich warunkach na terenie krakowskiego getta". "Dobrze, że już od kilkunastu lat ta rocznica hitlerowskiej zbrodni jest upamiętniana Marszem Pamięci na trasie, która była dla żydowskich obywateli naszego miasta marszem strasznej śmierci" – powiedział metropolita.
Zaapelował o duchowe przygotowanie się do tego wydarzenia, "tak, aby wyrastało z tego dobro na dziś i na dalsze lata". "Chcemy wspierać wszystkie inicjatywy, które służą w naszym mieście budowaniu dobrych relacji między naszymi społeczeństwami" - podkreślił.
Dzień Judaizmu w polskim Kościele katolickim, ustanowiony w 1997 roku przez Konferencję Episkopatu, przypada corocznie 17 stycznia - w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Ma on przypominać o tym, co łączy chrześcijan z wyznawcami judaizmu: wiara w jednego Boga, wierność tradycji religijnej, dekalog jako fundament praw moralnych. Obchodzony jest także przez inne Kościoły lokalne, np. we Włoszech i Austrii, Holandii i Szwajcarii.
Organizatorami Dnia Judaizmu w Krakowie byli: Żydowska Gmina Wyznaniowa, Archidiecezja Krakowska, Międzywydziałowy Instytut Ekumenii i Dialogu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II oraz Klub Chrześcijan i Żydów "Przymierze".
Synagoga Tempel została wzniesiona w 1862 r. na Kazimierzu - dawnej żydowskiej dzielnicy Krakowa - z inicjatywy Stowarzyszenia Izraelitów Postępowych i Towarzystwa Religijno-Cywilizacyjnego. Budynek w stylu mauretańsko-neorenesansowym na planie prostokąta zaprojektował krakowski architekt austriackiego pochodzenia Ignacy Hercok. Podczas II wojny światowej hitlerowcy urządzili we wnętrzu budynku magazyn, a w jednej z naw stajnię dla koni. Po wojnie w świątyni odbywały się nabożeństwa do lat 60. Po śmierci ostatniego kantora Abrahama Lesmana w 1985 r. synagogę zamknięto.
W latach 90. fundacja World Monuments Fund z Nowego Jorku wpisała budynek na listę Programu Dziedzictwa Żydowskiego w Europie Środkowej i Wschodniej i przeznaczyła milion dolarów na jego remont. Renowację, która trwała do 2000 r., wsparł też finansowo Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa oraz prywatni inwestorzy.
Obecnie Synagoga Tempel należy do krakowskiej Wyznaniowej Gminy Żydowskiej. Budynek jest otwarty dla zwiedzających oraz sporadycznie wynajmowany na nabożeństwa religijne i koncerty Festiwalu Kultury Żydowskiej. (PAP)
hp/ abe/